HPE Reimagine 2018

Bartosz Martyka
7 min

19 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna już edycja konferencji HPE Reimagine 2018 pod hasłem We See a World Where Everything Computes. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń gromadzących specjalistów i ekspertów ze świata IT. Podczas tegorocznej konferencji zaprezentowane zostały najnowocześniejsze rozwiązania HPE będące odpowiedzią na wyzwania i możliwości branży informatycznej.

W ramach konferencji odbyły się 3 bloki strategiczne: Hybrid IT, Inteligent Edge oraz IT as a Service, które przeplatane były sesjami DEMO czyli pokazami pokazy sprzętu na żywo oraz dostępną dla wszystkich Strefą Hyde Park Shows gdzie partnerzy HPE oraz konsultanci techniczni opowiadali o nowościach oraz przedstawiali pokazy techniczne najnowszych technologii.

Po pierwsze – klient. Michał Zajączkowski o priorytetach HPE

Konferencję rozpoczęła sesja plenarna poprowadzona przez Dyrektora Zarządzającego i Dyrektora Sprzedaży HPE – Michała Zajączkowskiego. Podczas swojego wystąpienia Michał Zajączkowski opowiedział o tym jak firma HPE w ostatnim okresie mocno ewoluowała wychodząc na najnowszym trendom w branży, które były inspiracją do stworzenia i udoskonalenia produktów firmy Hewlett Packard Enterprise. Podkreślił także, że celem HPE jest być jak najbliżej klienta i na bieżąco odpowiadać na jego potrzeby jednocześnie nie zapominając, że bezpieczeństwo, kontrola i zaufanie to nierozerwalny element na poziomie każdego przedsiębiorstwa. Przedstawił także strategię firmy na najbliższe miesiące, która opiera się na 3 filarach: hybrydowym IT, inteligentnej sieci brzegowej oraz rozwojowi kompetencji, które pomogą zaprojektować wdrożyć i utrzymać najnowsze rozwiązania. Konkluzją jego wystąpienia był fakt, że przedsiębiorstwa oby się wyróżniać muszą być innowacyjni, a przyszłość będzie należała do tych, którzy zrealizują ten cel najszybciej.

HPE Reimagine 2018Hybrydowe IT to przyszłość

Podczas pierwszego bloku tematycznego „Make hybrid IT simple” Krzysztof Kowalczyk, Dyrektor ds. wsparcia sprzedaży produktów i usług HPE tłumaczył, na czym polega hybrydowe IT. Jest to połączenie dwóch światów. Pierwszy to utrzymanie aktualnych systemów, drugi to dostarczanie nowych produktów i usług. Krzysztof Kowalczyk, opisując hybrydowe IT wskazał na takie elementy jak pozyskiwanie infrastruktury w postaci usług, różne miejsca przetwarzania (w serwerowni i wirtualnie), implementacja różnych modeli chmury obliczeniowej czy operacyjną obsługę infrastruktury. Jak więc uprościć tak skomplikowany model? Maciej Kalisiak, Architekt Rozwiązań, specjalista ds. serwerów x86, pamięci masowych i rozwiązań backup wskazywał na rozwiązania HPE służące do uproszczenia hybrydowego IT On-Premise (m.in. HPE SimpliVity czy HPE Nimble Storage). Natomiast Damian Janiszewski, Architekt Rozwiązań, specjalista ds. Mission Critical, chmury obliczeniowej i IoT, HPE przedstawił HPE OneSphere – usługę służącą łatwemu zarządzaniu chmurą hybrydową. W dyskusji nie zabrakło też miejsca dla zjawiska, jakim jest blockchain.

REKLAMA

Cyfrowa transformacja jest wokół nas

W bloku tematycznym, pt.: „IT as a Service with Pointext”, Maciej Malinowski, Architekt Rozwiązań ds. wsparcia i serwisu, HPE poruszył temat trendów, które pojawiają się w związku z potrzebą transformacji cyfrowej. Jest to m.in. hybrydowe IT oraz inteligentna sieć brzegowa. Wdrożenie rozwiązań hybrydowego IT przynosi przedsiębiorstwu modernizację i innowację, natomiast budowanie inteligentnych rozwiązań na brzegu sieci nowe doświadczenia i pełną kontrolę. Kompleksowe wsparcie i doradztwo w procesie transformacji cyfrowej, a także usługi hybrydowego IT zapewnia HPE Pointnext. Warto transformować swoje modele biznesowe razem z HPE. Dzięki ciągłym inwestycjom jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązania i produkty które pomogą przeprowadzić transformację cyfrową – podkreślał Maciej Malinowski.

Wszystko jest usługą czyli HPE GreenLake

Podczas konferencji przedstawiono również produkt HPE GreenLake – najnowszą rodzinę rozwiązań opartych na Flexible Capacity. HPE GreenLake to konstrukcja modułowa łącząca hardware, oprogramowanie oraz usługi, a wszystko to przy zapewnieniu efektywności porównywalnej z chmurą publiczną oraz płatności za wykorzystane zasoby. GreenLake obejmuje wszystkood zaprojektowania po utrzymanie systemu podkreślił Mirosław Polski, Architekt Systemów Informatycznych,specjalista Hybrydowego IT i IoT, HPE. Poruszył również temat wykorzystania IoT (Internet of Things) w przemyśle i handlu. Przemysł Czwartej Generacji przynosi zwiększoną wydajność, elastyczność, innowacyjność, obniżenie kosztów oraz zwiększenie przychodów. Jednakże nie można zapominać o wyzwaniach – obsłudze ogromnych ilości generowanych danych (Big Data), cyberbezpieczeństwie, integracji systemów oraz konieczności szybszego podejmowania decyzji. Rozwiązaniem HPE odpowiadającym na potrzeby Przemysłu 4.0. jest platforma Idustrial IoT Starter Kit (IISK), której potencjał można wykorzystać zarówno w przemyśle jak i w handlu. Jak mówił Polski dzięki podłączeniu rozwiązań Internet of Things w fabryce lub sklepie, jesteśmy w stanie ulepszać i rozszerzać zakres rozwiązań mających na celu poprawę kontroli jakości, obniżenie start, czy określenie liczby lojalnych i nowych klientów w sklepie.

Człowiek w centrum innowacji. Relacja z debaty

Na zakończenie konferencji, Jarosław Smulski, Research Manager, Systems & Infrastructure Solutions z IDC Poland poprowadził debatę której celem było wskazanie, że podczas transformacji cyfrowej niezmiennie decydującym aspektem jest „czynnik ludzki”. Jak podkreślił Tomasz Matuła – CT Infrastructure and Cybersecurity Director w firmie Orange Technologie są jedynie dodatkiem. Najważniejsza jest wiedza i kompetencje ludzi. Podobny wniosek miał Benjamin Poznański, Senior Manager, Head of EE Projects & Consulting w Capgemini Polska, który powiedział, że to właśnie kapitał ludzki jest kluczowy dla organizacji, a innowacyjność ścisłe się z nim łączy. Podczas debaty poruszono także kwestę inwestycji w start-upy.  Jak powiedział  Grzegorz Pawlicki – Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta, PKO BP – Otworzyliśmy właśnie akcelerator i zaczęliśmy szukać startupów i finteków. W 2007 roku zainwestowaliśmy w startup, którym zapewnił nam program lojalnościowy dla klientów banku i przez to wzbogacenie naszej oferty. Zgodził się z nim Michał Zajączkowski – Korporacje muszą zmierzać w kierunku startupowym”. HPE dostarcza to, czego one  potrzebują – niewielką moc obliczeniową i płatność za rzeczywiste zużycie – podsumował. Odnosząc się tym samym do jednego z produktów HPE: chmury obliczeniowej. Debatę podsumował Radosław Kubaś– Partner | Consulting/Public Sector & Real Estate, Deloitte Consulting S.A., który słusznie zauważył, że wprowadzając na rynek jakiekolwiek nowe rozwiązanie musimy pamiętać o istniejących trendach oraz o tym, że korzystać z niego będą ludzie za kilka lub kilkadziesiąt lat dlatego to właśnie człowiek powinien być w centrum naszej uwagi jeśli chodzi o wymyślanie nowych produktów.

Na konferencji obecnych było prawie 500 osób, w tym przedstawiciele HPE, partnerzy, klienci oraz media. Poza udziałem w merytorycznej części wydarzenia goście Reimagine mogli także korzystać ze strefy spotkań i wymieniać się na bieżąco swoimi wnioskami z bloków tematycznych.