Huawei wprowadza na rynek komercyjne rozwiązania 5G

Bartosz Martyka
6 min

Yang Chaobin, dyrektor Huawei 5G Product Line, zaprezentował pełną gamę rozwiązań sieciowych sieci E2E (end-to-end) 5G opartych na standardzie 3GPP. Obejmują one stację bazową, sieć rdzeniową i urządzenia brzegowe oraz terminale umożliwiające dostęp do bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu. Produkty Huawei są na ten moment jedynymi dostępnymi rozwiązaniami w branży ICT zapewniającymi możliwość obsługi 5G E2E.

Stacja bazowa 5G gwarantująca Gbps w każdym miejscu

Pierwszy etap rozmieszczenia rozwiązań 5G będzie mieć miejsce w budynkach i gęsto zaludnionych obszarach miejskich. W związku z tym potrzebne są urządzenia oferujące stałe pokrycie siecią i spełniające wysokie wymagania w zakresie przepustowości punktów dostępu w budynkach i poza nimi. Dlatego też opracowana przez Huawei pełna gama produktów 5G obsługuje pasma milimetrowe (fale mmWave), pasmo C (3.4-3.8 GHz) oraz wszystkie pasma częstotliwości Sub-3 GHz. Nowe produkty będą mogły być również wykorzystane niezależnie od lokalizacji stacji bazowej – przy zastosowaniu wieży, masztów oraz technologii small cell.

W celu zapewnienia jednolitej transmisji danych z przepustowością w Gbps, Huawei wprowadziło aktywne anteny 64T64R w paśmie C (3.4-3.8 GHz) oraz 32T32R dla pasm FDD Massive Massive MIMO AAUs (Active Antenna Units). Przy ich użyciu pokrycie siecią można elastycznie optymalizować w zależności od powierzchni czy też generować 20- lub 30-krotny wzrost jej przepustowości.

REKLAMA

Wszystkie produkty obsługują warianty scentralizowanego (C-RAN) oraz rozproszonego (D-RAN) dostępu do sieci radiowej.

Ponadto, Huawei wprowadził stacje bazowe BBU5900 i CBU5900 odpowiednio do rozproszonych i scentralizowanych sieci. BBU5900 jest najbardziej zintegrowanym rozwiązaniem dostępnym obecnie w branży, który obsługuje wszystkie systemy RAT (2G, 3G, 4G i 5G NR) oraz wszystkie pasma częstotliwości, a także obsługują backhaul przy 50 Gbps, aby sprostać długoterminowemu rozwojowi usług 5G.

Rozwiązania brzegowa spełniające wymagania w zakresie bardzo dużych przepustowości sieci 5G

Sieci 5G muszą charakteryzować się możliwością transmisji 10 GE (Gigabit Ethernet) do stacji bazowych oraz zdolnością transmisji 50 GE a nawet 100 GE do punktów dostępowych sieci backhaul, spełniając bardzo surowe wymagania w zakresie przepustowości dla wielu usług 5G eMBB (enahanced Mobile Broadband).

W przypadku sieci C-RAN prędkość transmisji między centralną serwerownią a stacją bazową musi osiągać 100 Gbps. Produkty obsługujące 5G są w stanie zaoferować szybką transmisję danych rzędu 10 Gbps oraz niewielkie opóźnienie wynoszące 25 µs, gdy stosowane są tradycyjne pasma częstotliwości mikrofalowych.

Natomiast adaptacyjne routery, z możliwością komunikacji wielowarstwowej 50 GE/100 GE, są w stanie obsłużyć płynne przejście od 10 GE do 50 GE, a nawet do 100 GE, co daje operatorom możliwość wdrożenia sieci na żądanie.

Sieć rdzeniowa 5G: cyfryzacja przemysłu

Sieć rdzeniową 5G Huawei oparł w pełni na architekturze chmury z wykorzystaniem do tego struktury MCA (microroservice-centric architecture). Dzięki temu jest możliwa równoczesna obsługa sieci typu 2G, 3G, 4G, 5G oraz realizacja płynnej ewolucji od rozwiązań typu non-standalone (NSA) do rozwiązań standalone (SA).

Rozwiązanie Huawei korzysta również z rozproszonej architektury opartej na rozdzieleniu płaszczyzny sterowania i użytkownika (CUPS), co sprawdza się w przypadku usług eMBB, takich jak rzeczywistość rozszerzona i wirtualna oraz HD IPTV. Dzięki temu płaszczyzna użytkownika może być wdrożona na krawędzi sieci, aby zminimalizować ruch w sieci szkieletowej i osiągnąć ultra niskie opóźnienie czy też wyeliminować zatory.

Sieć 5G w pełni oparta na architekturze chmury jest podstawą do podziału jej na warstwy. W erze 5G, która umożliwia wprowadzanie nowych modeli biznesowych, warstwowanie sieci (network slicing) pozwoli operatorom świadczyć różne usługi za pośrednictwem jednej sieci. Dzięki temu możliwe jest przekształcenie prowadzonej działalności z rynku masowego na rynek branżowy o integracji pionowej, przy jednoczesnym wsparciu procesu cyfryzacji całej branży.

Terminal 5G zapewniający dostępu do bezprzewodowego szerokopasmowego Internetu w domu w jakości światłowodu

Rozwiązanie 5G Huawei do komunikacji pomiędzy urządzeniami w domach klienta (CPE) również zostało opracowane na podstawie standardów 3GPP i obsługuje pasmo C. Co ważne, w Seulu i Kanadzie pojawiła się już pierwsza na świecie grupa klientów, którzy korzystają z komercyjnych terminali 5G Huawei. Działając na częstotliwościach 3,5 GHz oraz mmWave, użytkownicy mogą cieszyć się jakością światłowodu przy korzystaniu z bezprzewodowych domowych usług szerokopasmowych z szybkością powyżej 2 Gbps.

2018 zostanie zapamiętany jako pierwszy rok, który wyznacza początek komercjalizacji technologii 5G. Korzystając z pełnej gamy wiodących i dojrzałych produktów obsługujących technologię 5G E2E, Huawei wdraża już swoje nowe rozwiązania w ponad 10 krajach, takich jak: Chiny, Korea, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. W typowo gęsto zaludnionych obszarach miejskich rozwiązania firmy są w stanie zapewnić wszechstronny poziom dostępu do Internetu z prędkością transmisji danych mierzoną w Gbps oraz setkach Mbps w przypadku dostępu do Internetu w sieciach wewnętrznych w budynkach. Ponadto każda stacja bazowa sieci 5G może zapewnić przepustowość dla pobierania na poziomie 20 Gbps, czyli 20 razy więcej niż w LTE.