IP BOX- podatkowa szansa dla programistów czy problem?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
6 min

Od stycznia 2019 r. obowiązują w podatkach dochodowych przepisy dotyczące tzw. ulgi IP BOX na działalność innowacyjną. Daje ona, także programistom uzyskującym dochody z praw autorskich do programów komputerowych, możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatku- 5% od dochodu. Jednak zasady korzystania z tej ulgi nie są ani proste ani oczywiste.

Wskazana preferencja dotyczy przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej. Dotyczy to dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej.

Jest ona przeznaczona także dla programistów, ale skorzystanie z niej wymaga spełnienia wielu szczegółowych warunków.

Warunki muszą być spełnione łącznie.

Warunki korzystania z tej preferencyjnej stawki są następujące:

1)  dochód musi być uzyskiwany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (dotyczy przedsiębiorców)

- Advertisement -

2) dochód musi dotyczyć kwalifikowanych praw własności intelektualnej, którymi jest też autorskie prawo do programu komputerowego  podlegające ochronie prawnej na podstawie odpowiednich przepisów

3) przedmiot ochrony (prawa autorskiego) został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej

4) preferencja dotyczy  dochodów kwalifikowanych. Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według  określonego wzoru (tzw. wskaźnik nexus, który jest ustalany według wzoru określonego w ustawach o podatkach dochodowych). Jest to dochód w zakresie, w jakim został osiągnięty.:

– z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

– ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

– z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

– z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

5) konieczne jest spełnienie szczegółowych obowiązków ewidencyjnych i dokumentacyjnych.

Przede wszystkim warunkiem koniecznym dla skorzystania z projektowanej preferencji jest zatem wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, w tym przypadku autorskiego prawa do programu komputerowego.

Działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Teoretycznie zatem programiści mają możliwość skorzystania ze stawki preferencyjnej, ale może dotyczyć to tylko tych informatyków (programistów), którzy tworzą lub rozwijają programy komputerowe w ramach działalności badawczo-rozwojowej, w sposób powodujący, że przysługują im do wyników tych prac prawa do programu, które następnie przenoszą w ramach zawartej umowy w zakresie działalności gospodarczej lub komercjalizują w innych wskazany w ustawie sposób.

Powyższe potwierdza m.in. interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR)

W praktyce jednak bardzo trudna do oceny będzie kwestia spełnienia powyższych warunków.

Podstawowe wątpliwości związane z ulgą IP BOX  dotyczą  zakwalifikowania danego dochodu jako dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W  szczególności obejmuje to wątpliwości w zakresie tego jakie prace programistyczne prowadzą do wytworzenia, rozwoju lub ulepszenia praw do programu, np. gdy podatnik bierze udział w wytworzeniu jedynie fragmentu oprogramowania.

Co więcej konieczne jest prowadzenie szczegółowej, odpowiedniej księgowości. Podatnik powinien m.in.

– wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

– prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

– wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

– dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

– dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach.

Koniczne jest też wykazywanie stosownych informacji w odpowiedniej ewidencji.

Konstrukcja wskazanej ulgi rodzi zatem wiele wątpliwości i zawiera wiele niejasności, które Ministerstwo Finansów stara się na bieżąco usuwać w drodze kolejnych stanowisk. Przykładowo według ostatniego stanowiska skorzystanie z IP BOX możliwe będzie dopiero od 2020 roku (wątpliwości związane są z kwestią pobierania zaliczek za rok 2019 r.).

W tym stanie rzeczy programiści chcących skorzystać z ulgi powinni zabezpieczyć się uzyskując stosowną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

r.pr. Maciej Wąsik, r.pr. Adam Klimczak (spółki24.net)

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -