Jak bezpiecznie migrować aplikacje?

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

Konteneryzacja stała się krokiem milowym w rozwoju branży IT, już od momentu pojawienia się Dockera w 2013 roku, który był pierwszym komercyjnym narzędziem w branży. Stąd jej popularność, zaledwie w 2020 roku globalny rynek kontenerów aplikacji został wyceniony na 2,1 miliarda USD, a przewiduje się, że do 2023 r. osiągnie 5 miliardów USD, z dynamiką na poziomie ok. 33 proc r/r.

Tak imponujące wzrosty można przypisać powszechnej modernizacji istniejących już aplikacji, zwłaszcza tych o krytycznym znaczeniu dla biznesu. Konteneryzacja zapewnia sprawną i przede wszystkim bezpieczną migrację do chmury, łatwe wdrożenie, możliwość szybkiego skalowania i przystosowania do różnych systemów operacyjnych, komentuje Adrian Barwicki, założyciel firmy Alphateam Hackers.

Technologia jest najczęściej używana podczas przenoszenia aplikacji między różnymi środowiskami i systemami operacyjnymi. Zapewnia ciągłość działania tak aby, cały proces odbył się w krótkim czasie i był bezpieczny dla aplikacji.

Na czym polega konteneryzacja?

Podstawowym zamysłem konteneryzacji jest wydzielenie poszczególnych procesów i konfiguracji w wirtualnej jednostce – kontenerze, który jest niezależną przestrzenią w środowisku systemu. Każdy z nich posiada własne, wydzielone obszar, od pamięci RAM i dysku, po swój adres IP. Dzięki zdefiniowanym kanałom wymiany informacji, każdy kontener komunikuje się ze sobą, tworząc całość.

- Advertisement -

Ta metoda korzysta z elementów wirtualizacji. Łączy je w aplikacji w celu uruchomienia ich w odizolowanych przestrzeniach użytkownika. Kontener jest tworzony w odrębnym środowisku – swoistym dla danej aplikacji, który zostaje na stałe do niego przypisany. Dzięki temu, do uruchomienia aplikacji potrzebny jest tylko kontener lub kontenery – hermetyczne i odizolowane. Są to na przykład pliki binarne, biblioteki czy pliki konfiguracyjne. Oznacza to, że nie ma potrzeby ręcznej konfiguracji na poszczególnych urządzeniach czy przystosowywania ich do poszczególnych systemów.

Oszczędność w tworzeniu aplikacji

Stosowanie konteneryzacji generuje znaczne oszczędności, szczególnie w obszarze zakupu licencji i utrzymania serwerów, które mogą działać w chmurze lub na VM-ach (z ang. virtual machines).

Konteneryzacja ma szereg zalet, zapewnia dłuższy cykl życia oprogramowania oraz szybkie wprowadzanie zmian, co z kolei zwiększa produktywność i wydajność programistów. Co więcej technologia jest hermetyczna i bezpieczna. Co jest szczególnie ważne w momencie kiedy kontener ulegnie awarii lub zostanie zainfekowany wirusem. Dzięki wydzielonym przestrzeniom dzieje się to w obszarze jednego kontenera, nie przenosząc się do innych i zapewniając bezpieczeństwo aplikacji, dodaje Adrian Barwicki.

Narzędzia do konteneryzacji

Na rynku powstało wiele narzędzi do organizacji i automatyzacji działań kontenerowych. Kubernetes jest jednym z najpopularniejszych, który umożliwia automatyzację wdrażania i wycofywania poszczególnych  segmentów, organizowania systemów pamięci masowej, równoważenia obciążenia i ponownego uruchomienia kontenerów, które uległy awarii. System jest kompatybilny z innymi narzędziami kontenerowymi, stąd jego popularność, choć na rynku są też inne narzędzia, m.in. OpenShift, Docker Swarm i Rancher.

Wraz ze wzrostem wykorzystania konteneryzacji, wzrasta zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów, którzy będą je projektować, rozwijać i zarządzać. Eksperci są jednymi z najbardziej poszukiwanych ról w branży IT, ze średnim wynagrodzeniem +100   EUR/h.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -