Jak skutecznie zabezpieczyć dane swojej firmy?

Zobacz

- Reklama -

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z gromadzeniem dużej ilości danych. Przechowywane są one często na wewnętrznych serwerach wyposażonych w dyski. Utrata takich danych lub przejęcie ich przez inne osoby mogą być bardzo dotkliwe w skutkach. Dlatego warto skorzystać z dostępnych, zewnętrznych systemów zabezpieczenia danych.

Utrata danych to częsty problem wielu firm

Strata danych to problem, z którym boryka się wiele firm, niezależnie od branży działalności gospodarczej. Utrata danych może być przy tym związana nie tylko z atakami hakerskimi, kradzieżą dysków oraz ze zdarzeniami losowymi (jak np. zalanie serwera przez uszkodzenie dachu, pożar serwerowni). Często dochodzi bowiem również do usterek technicznych i awarii sprzętu. Mogą być one spowodowane np. przepięciami w instalacji elektrycznej, ale także zużyciem się poszczególnych podzespołów. Istnieją na szczęście sposoby na skuteczne zabezpieczenie swoich danych firmowych oraz danych wrażliwych pracowników.

Skuteczne metody zabezpieczenia danych w firmie

Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć w firmie, jest ochrona antywirusowa. Ataki hakerskie mogą być dla firmy bardzo kosztowne. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego program antywirusowy powinien zostać zainstalowany na każdym stanowisku komputerowym z dostępem do Internetu. Istnieje możliwość wykupu licencji na kilka lat. Zapewnia to oszczędności oraz sprawia, że nie trzeba wykonywać częstych prac związanych z jej aktualizacją.

Ponadto, bardzo istotne jest zadbanie o ochronę przed zmasowanymi atakami DDoS, które polegają na przeciążaniu zasobów wybranego urządzenia lub wykonaniu akcji, która uniemożliwia klientom firmy korzystanie z niektórych usług. To również masowe wysyłanie niechcianych danych na IP sieci, których ilość powoduje, że łącze internetowe firmy nie jest w stanie ich przyjąć. Źródłem ataków staje się zazwyczaj wiele urządzeń, rozproszonych w sieci internetowej, kontrolowanych przez złośliwe oprogramowanie sterowane przez atakującego. Na tego typu ataki najczęściej narażone są firmy z branży finansowej, handlowej, transportowej, zakłady produkcyjne, platformy e-commerce, usługi IT oraz instytucje administracji publicznej.

Około 70% ataków DDoS maskuje inne ataki sieciowe, odwracając uwagę od głównego zagrożenia, a 50% ataków powoduje znaczne ograniczenie usług, na które firmy nie mogą sobie pozwolić. Skuteczną metodę zabezpieczenia przed tego typu atakami zapewnia usługa INEA Anty-DDoS – to rozwiązanie dostępne w trzech opcjach, możliwe do uruchomienia na łączu internetowym INEA, ze stałym lub publicznym IP. Usługa zapewnia ochronę, polegającą na zaawansowanej analizie ruchu na IP sieci firmy oraz eliminacji pakietów będących atakiem na łącze firmowe lub ochronę, będącą czasową blokadą ruchu do Internetu na zaatakowanym IP sieci, do czasu ustąpienia ataku DDoS. Dzięki usłudze dane firmy są zabezpieczone, a działanie zasobów biznesu nie jest ograniczone.

Backup danych na serwerach poza siedzibą firmy

Klasycznym rozwiązaniem stosowanym przez wielu przedsiębiorców w celu zabezpieczenia danych jest ich backup, czyli stworzenie kopii bezpieczeństwa. Z takiego rozwiązania korzysta większość przedsiębiorców. Jest ono polecane zwykle przez pracowników działu IT lub firmy, która zajmuje się obsługą informatyczną. Taki backup wykonywany jest we wskazane dni, o określonej porze (chociaż najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest codzienny backup o północy). Kopia bezpieczeństwa gromadzonych na serwerze danych jest przesyłana do innej lokalizacji niż siedziba firmy, by było możliwe odzyskanie danych w razie problemów. Można to zrobić w każdej chwili, co nie zakłóci bieżących prac. W myśl złotej zasady backupu, która gwarantuje dostępność zasobów w trakcie awarii lub ataku hakerskiego, firma powinna posiadać przynajmniej 3 egzemplarze danych, przechowywane co najmniej na 2 różnych nośnikach oraz minimum 1 kopię zapasową danych na zewnątrz firmy.

Na taką metodę zabezpieczenia danych możemy liczyć u popularnego operatora INEA. Dostępna jest ona w różnych wersjach. Jeśli chodzi o backup, można bowiem skorzystać z kilku pakietów, w zależności od ilości zabezpieczanych danych (od 200 do nawet 4000 GB). Jest to jednocześnie rozwiązanie bardzo bezpieczne. Nie trzeba się martwić o to, że w trakcie przesyłania nasze dane zostaną wykradzione, są one bowiem szyfrowane za pomocą specjalnego algorytmu AE256. Oprócz tego backup w INEA spełnia wymogi polskich przepisów prawa w kwestii RODO i GIODO.

Zabezpieczenie danych w nowoczesnym Data Center

Backupowane dane są szyfrowane i gromadzone w nowoczesnym Data Center. Profesjonalny ośrodek przetwarzania danych, tzw. Data Center zlokalizowany jest na terenie Polski i zapewnia utrzymanie w ciągłym dostępie zasobów i aplikacji danej firmy. To duża moc obliczeniowa, profesjonalnie dobrane rozwiązania IT i stały dostęp do przechowywanych w wirtualnym środowisku danych. Nad prawidłowym działaniem wszystkich zasobów firmy całodobowy nadzór sprawuje Network Operations Center, dzięki czemu dostęp do danych jest nieograniczony. Kopiami zapasowymi przechowywanymi w Data Center można zarządzać zdalnie i centralnie, a ich tworzenie odbywa się automatycznie według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Bez względu na wielkość firmy warto zainwestować pieniądze w program antywirusowy oraz w regularny backup danych w profesjonalnym Data Center, znajdującym się poza siedzibą firmy. Pozwoli to na ich ochronę i w konsekwencji – na uniknięcie strat finansowych.

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -