Niesłuszne oskarżenie o wyłudzenie VAT – jak się bronić?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
2 min

Organy podatkowe mają prawo kontrolować, czy podatnicy należycie wypełniają swoje obowiązki. Robią to wnikliwie i dokładnie. Może się jednak zdarzyć, że oskarżeni zostaną przedsiębiorcy, którzy nie byli świadomi tego, że ich kontrahenci są nierzetelni i działają w ramach karuzeli podatkowej, polegającej na szybkiej sprzedaży towarów między podmiotami UE.

Niepokojące sygnały

Jak się bronić?  Przede wszystkim należy postawić na profilaktykę, być czujnym i zwracać uwagę na niepokojące sygnały.  Co może wydawać się podejrzane? Oto kilka alarmujących komunikatów:

  • Firma zarejestrowana przez okres krótszy niż 3 miesiące decyduje się na realizację dostaw na dużą skalę,
  • Firma nie składa sprawozdań finansowych,
  • Firma posiadająca niski kapitał chce zawrzeć kontrakt na olbrzymie kwoty.

Przedsiębiorco, jeżeli zauważyłeś któryś z powyższych sygnałów, bądź ostrożny. Poza tym, pamiętaj również o kontrolowaniu, czy ceny towarów zgadzają się z tymi, które obowiązują na rynku.

W razie problemów zawsze możesz zgłosić się do naszego biura Kadrowiec.eu – Kadry i Płace Szczecin

Czynności, o które należy zadbać

Jednak co w przypadku, jeśli dojdzie już do oskarżenia? Nie musi być ono równoważne z wysoką karą, jeżeli podejmie się odpowiednie działania udowadniające brak winy. Jedną z ważniejszych kwestii jest udowodnienie organowi, że podczas dobierania kontrahentów zachowano należytą staranność. Pomocne  może okazać się posiadanie dokumentów, które potwierdzałyby weryfikację partnerów biznesowych, jeszcze przed zawarciem umowy. W obronie przed niesłusznym oskarżeniem pomóc może również uporządkowana, poszufladkowana dokumentacja, czy też udowodnienie, że dokonywane transakcje były zgodne z zasadami rynkowymi.

- Advertisement -

Instytucja Split Payment

Na koniec warto wspomnieć również o tzw. Split Payment, czyli modelu podzielonej płatności dotyczącego podatku VAT. Polega on na tym, że płatności za towar dokonuje się na dwa rachunki bankowe. Na pierwszy z nich przelewa się wartość netto towaru, natomiast na drugi kwotę VAT. Instytucja ta ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa przedsiębiorcom oraz załatanie luki podatkowej.

Jak widać, przedsiębiorcy mogą podjąć wiele samodzielnych działań, które ochronią ich przed niesłusznym oskarżeniem. Warto jeszcze raz podkreślić rolę działań profilaktycznych. Dzięki czujności można ustrzec się przed nieuczciwymi kontrahentami.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -