Polacy stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń w internecie. Fundacja Digital Poland, w swoim najnowszym raporcie, odsłoniła alarmujące statystyki dotyczące cyberbezpieczeństwa w kraju. Aż 65% Polaków wyraża obawy o swoje bezpieczeństwo online, a połowa z nich przyznaje, że ogranicza swoją aktywność w sieci właśnie z tego powodu.
Rosnące obawy i ograniczone kompetencje
Raport, zaprezentowany podczas otwarcia tegorocznej edycji Digital Festival w Warszawie, ujawnia nie tylko zaniepokojenie Polaków, ale i brak odpowiednich kompetencji cyfrowych. Blisko 45% respondentów nie zdało testu phishingowego, a ponad połowa z nich nie jest pewna, czy ich urządzenia są odpowiednio zabezpieczone. Wyniki te podkreślają lukę w edukacji cyfrowej, co jest szczególnie istotne w obliczu coraz bardziej zaawansowanych form cyberataków.
Cyberprzestępczość na fali wznoszącej
Ponad połowa Polaków doświadczyła oszustwa internetowego, a 80% przewiduje, że zagrożenie to będzie się nasilać w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród najczęściej spotykanych cyberzagrożeń badani wymieniali phishing (41%), scam (38%) i spoofing (27%). Dodatkowo, aż 7 na 10 respondentów opowiada się za surowszymi karami dla gigantów technologicznych, zarzucając im niewystarczającą ochronę przed internetowymi oszustwami.
Nowoczesne technologie – mieszane uczucia
W raporcie Fundacji Digital Poland podkreślono także, że pomimo obaw, Polacy widzą w nowych technologiach szansę na poprawę jakości życia. Aż 73% respondentów przyznaje, że cyfryzacja ułatwia im życie, a 60% chętnie sięga po nowe rozwiązania technologiczne. Niemniej jednak, 71% badanych obawia się, że rozwój technologii może negatywnie wpływać na relacje międzyludzkie, prowadząc do zmniejszenia liczby bezpośrednich interakcji.
Dr Michał Boni, Prezes Fundacji Digital Poland, zwrócił uwagę na rosnącą rezerwę wobec cyfryzacji, zwłaszcza wśród kobiet, osób starszych oraz tych z niższym wykształceniem.
– Mimo zawrotnej skali zmian cyfrowych przeszło 1/3 Polaków jest ostrożna albo ma dystans do nowych technologii. To w większości kobiety i osoby starsze oraz z niższym wykształceniem. Są oni mało otwarci na nowe rozwiązania technologiczne, obawiają się wyparcia z rynku pracy, niekoniecznie uważają, że nowe technologie ułatwiają życie codzienne na wielką skalę, czują, jak „internety” odbierają im realność i smak świata – zauważa dr Michał Boni, były Minister Cyfryzacji, Prezes Fundacji Digital Poland.
Świadomość ekologiczna a cyfryzacja
Raport pokazuje, że Polacy są otwarci na technologie wspierające ochronę środowiska. Rozwiązania takie jak panele słoneczne (56%), wiatraki generujące czystą energię (68%) czy produkty z recyklingu (70%) cieszą się rosnącą popularnością. To sygnał, że społeczeństwo zaczyna dostrzegać korzyści płynące z technologii nie tylko w kontekście codziennego życia, ale i ochrony planety.
Cyberbezpieczeństwo – wyzwanie dla wszystkich
Jednakże, jak zauważa Anna Węgrzynowicz z Banku Gospodarstwa Krajowego, kluczowe jest zapewnienie, aby korzyści z cyfryzacji były dostępne dla wszystkich, co wymaga inwestycji w edukację cyfrową. Aż 66% badanych wyraziło chęć poszerzenia swojej wiedzy o zagrożeniach w sieci, co wskazuje na rosnącą świadomość potrzeby ochrony przed cyberprzestępstwami.
Potrzeba zmian prawnych i regulacyjnych
Respondenci zwracają uwagę na potrzebę lepszej ochrony przed mową nienawiści oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w internecie. 74% Polaków uważa, że należy uregulować walkę z hejtem w kodeksie karnym, a 73% opowiada się za wprowadzeniem bardziej rygorystycznej weryfikacji wieku w sieci.
“Pomimo rosnącej świadomości zagrożeń w internecie, wielu Polaków nie wdraża odpowiednich środków ostrożności. Istnieje potrzeba dalszych działań edukacyjnych oraz wprowadzenia skuteczniejszych regulacji, które pomogą chronić użytkowników internetu przed coraz bardziej zaawansowanymi formami cyberprzestępczości” – podsumowuje Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland.
Czytaj więcej w raporcie Fundacji Digital Poland “Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0? Edycja 2024”
Przeczytaj nasz wywiad z Piotrem Mieczkowskim, Dyrektorem Zarządzającym Fundacji Digital Poland – “Dane krytyczne dla naszego państwa powinny podlegać wyłącznie prawu unijnemu” – Piotr Mieczkowski, Fundacja Digital Poland