Cyberbezpieczeństwo stało się najwyższym priorytetem zarówno dla organizacji, jak i konsumentów, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19, która doprowadziła do nowych sposobów życia i pracy z ogromnym uzależnieniem od infrastruktury cyfrowej, która pozostaje podatna na cyberataki. W tym kontekście oczekuje się, że globalne przychody z cyberbezpieczeństwa zarejestrują łączną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 8,7% z 220 miliardów dolarów w 2021 r. do 334 miliardów dolarów w 2026 r., prognozuje GlobalData.
Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw nadal będzie dominować
Oczekuje się, że gwałtowny wzrost liczby i zaawansowania cyberataków w organizacjach będzie sprzyjał wzrostowi przychodów na rynku cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw w okresie prognozy.
Madhumita Chaudhary, Practice Head w GlobalData, komentuje: „Pomimo ciągłych inwestycji i rozwoju w obszarze cyberbezpieczeństwa częstotliwość ataków i naruszeń nie wykazuje oznak zmniejszenia. Od czasu pandemii naruszono ponad miliardy rekordów zawierających krytyczne informacje. W związku z tym cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstw będzie nadal dominować w ogólnym zapotrzebowaniu na bezpieczeństwo cybernetyczne pod względem udziału w rynku, osiągając znaczny udział w przychodach przekraczający 90% w 2021 r.”
Najnowszy raport GlobalData „Raport z analizy rynku cyberbezpieczeństwa, udziału i trendów według typu (przedsiębiorstwa, konsumenci), produktu (doradztwo w zakresie bezpieczeństwa, dostawcy usług zarządzanych, zarządzanie tożsamością i dostępem), prognozy dotyczące branży, wielkości przedsiębiorstwa, regionu i segmentów, 2021 r. -2026” ujawnia, że rynek cyberbezpieczeństwa konsumentów również zarejestruje zdrowy CAGR, przekraczający 10% w latach 2021-2026.
Chaudhary wyjaśnia: „Szybkie pojawienie się podłączonych urządzeń i związanych z nimi zagrożeń bezpieczeństwa bez podstawowych aktualizacji zabezpieczeń będzie sprzyjać wzrostowi segmentu w okresie prognozy”.
Oprócz rosnącej częstotliwości ataków, oprogramowanie ransomware również zyskuje na znaczeniu i zostało użyte w kilku głośnych atakach. To najbardziej niepokojący rodzaj cyberataku dla liderów biznesu.
Chaudhary kontynuuje: „Cyberbezpieczeństwo powinno być na czele wszystkich strategii transformacji cyfrowej. Brak koncentracji może oznaczać poważne reperkusje w postaci przyspieszonych ataków ransomware”.
Region Azji i Pacyfiku będzie przewodzić wzrostowi bezpieczeństwa cybernetycznego
Region Azji i Pacyfiku (APAC) jest bardziej podatny na zagrożenia cybernetyczne ze względu na infrastrukturę krytyczną i rozwijający się sektor finansowy w regionie. Ponadto, wzrost liczby inicjatyw związanych z transformacją cyfrową, penetracja łączności internetowej i podatność wynikająca z łączności IoT prawdopodobnie zwiększą przyjęcie rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego.