Prezes OpenAI w Warszawie: “My tworzymy narzędzia, wy macie wymyślić, co z nimi zrobić”

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 6 min
6 min

Wizyta Sama Altmana w Polsce stała się okazją do zorganizowania spotkania otwartego dla ekspertów, naukowców, przedstawicieli mediów i pasjonatów sztucznej inteligencji. Podczas organizowanego przez IDEAS NCBR wydarzenia współzałożyciel firmy stojącej za tak przełomowymi narzędziami jak DALL-E i ChatGPT przez godzinę opowiadał polskim sympatykom i sceptykom nowych technologii, w jakim miejscu jesteśmy dziś w rozwoju AI.  

Udostępnienie milionom ludzi modeli sztucznej inteligencji dobrze rozumiejących język naturalny wywołało bezprecedensowe przyspieszenie w rozwoju tej technologii oraz ogromny wzrost zainteresowania jej możliwościami. Zjawisko to nabrało tempa w listopadzie ubiegłego roku wraz z pojawieniem się ChatGPT, dzięki któremu użytkownicy mogą dziś wygodnie korzystać z najbardziej zaawansowanych na świecie modeli językowych stworzonych przez firmę OpenAI.   
Nic dziwnego więc, że wizyta w Polsce jej szefa, Sama Altmana, przyciągnęła dużą uwagę. Na towarzyszącym jej spotkaniu współorganizowanym przez IDEAS NCBR,  ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, sala była pełna. 
Nic dziwnego więc, że wizyta w Polsce jej szefa, Sama Altmana, przyciągnęła dużą uwagę. Na towarzyszącym jej spotkaniu, organizowanym przez IDEAS NCBR,  ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, sala była pełna.  

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?  

Sam Altman, który wcześniej był współzałożycielem startupu Loopt i prezesem inkubatora dla startupów Y Combinator, znalazł się w 2015 r. w gronie założycieli Open AI – laboratorium badawczego specjalizującego się w dziedzinie sztucznej inteligencji. Obecnie pełni funkcję jej prezesa. 

Podczas wtorkowego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim, w którym wzięli udział Wojciech Zaremba, współzałożyciel OpenAI, oraz Szymon Sidor, badacz w OpenAI, prowadząca rozmowę dziennikarka technologiczna Sylwia Czubkowska pytała gości m.in. jaka będzie sztuczna inteligencja za kilka lat i co zrobić, by wspierała prawa człowieka i demokrację, a nie przyczyniała się do szerzenia dezinformacji. Chciała też wiedzieć, dlaczego Sam Altman – jako jedna z twarzy obecnego boomu na AI – tydzień wcześniej w Kongresie USA sam apelował o wprowadzenie regulacji dla tego sektora, oraz co sądzi o działaniach Unii Europejskiej zmierzających do uchwalenia AI Act. 

– Wierzymy, że jeśli damy ludziom lepsze narzędzia, kreatywna energia świata zrobi rzeczy, których nawet sobie nie wyobrażamy, które mogą zmienić świat na lepsze. My tworzymy narzędzia, wy macie wymyślić, co z nimi zrobić i jak ich używać. Mamy do czynienia z niesamowitą energią, która dotknie niemal wszystkich aspektów życia społecznego.   – powiedział podczas spotkania Sam Altman – Zaczęliśmy od robotyki, ale okazało się, że zadania intelektualne są dla AI znacznie łatwiejsze. Najpierw myśleliśmy, że sztuczna inteligencja będzie wykonywać pracę fizyczną, potem pracę kognitywną, a następnie naprawdę trudną kognitywną, taką jak programowanie komputerowe. Potem, być może na końcu, być może nigdy, miała pojawić się kreatywność. Ale to idzie dokładnie w przeciwnym kierunku. Myślę jednak, że to dość niesamowite i jest to jeden z najważniejszych postępów w historii ludzkości – dodał prezes OpenAI. 

AI a sprawa polska

Gospodarz spotkania, Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR, witając zgromadzonych zwrócił uwagę na rolę “polskiego składnika” w pracach nad sztuczną inteligencją i fakt, że  za wieloma rozwiązaniami opartymi na AI stoi wykształcenie odebrane na polskich uczelniach. Jeden z panelistów współzałożyciel Open AI, Wojciech Zaremba wywodzi się zresztą z Uniwersytetu Warszawskiego, który udostępnił swoje gościnne mury dla wtorkowego wydarzenia.  

Choć na rozwój AI lubimy patrzeć w kategoriach “wyścigu zbrojeń” to w rzeczywistości jest ona domeną współpracy badaczy akademickich, startupów, globalnych firm i rządów państw.  –  To wydarzenie to zarówno okazja do posłuchania jednego z najbardziej uznanych na świecie ekspertów w obszarze AI, ale także platforma do nawiązywania kontaktów w społeczności zajmującej się tą technologią. Istotą sztucznej inteligencji jest nie tylko kodowanie i modele uczenia maszynowego; to iskra kreatywności, która prowadzi do transformacyjnych rozwiązań. Dzisiejsze spotkanie to wprowadzanie w życie misji IDEAS NCBR, którą jest zaznaczenie polskiej obecności na globalnej mapie AI. Stwarzamy możliwości młodym naukowcom do kształcenia się w tym obszarze i prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie. – powiedział dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

W otwartej dyskusji, która wywiązała się w trakcie spotkania z Samem Altmanem, padały pytania, jak doprowadzić do tego, aby podobne modele językowe były tworzone w Polsce oraz jak sprawić, aby polska kultura i tradycja znalazły swoje odzwierciedlenie w modelach językowych i innych narzędziach opartych na AI dostępnych globalnie.   

Paneliści zwrócili uwagę, że przynajmniej w przypadku narzędzi OpenAI, polski wkład w prace nad modelami językowymi jest od początku widoczny: – Na początku kiedy było nas w zespole tylko ok. 50 pracowników, to 10 osób w tym gronie było z Polski. Najlepszym, co wnieśliśmy do pracy były zaawansowane umiejętności technologiczne, które pchnęły nasze projekty mocno do przodu – powiedział Szymon Sidor, dodając, że im więcej dobrej jakości danych w języku polskim będzie udostępniane, tym lepiej AI bezie odzwierciedlać polski punkt widzenia. 

Zgodził się z nim Wojciech Zaremba wspominając, że osobiście rekrutował do pracy w OpenAI najbystrzejszych ze swoich przyjaciół i w efekcie w firmie powstała swego rodzaju “polska mikrokultura”.- Nie wiem, jak to  Polska robi, ale wywodzą się stąd takie niesamowite talenty informatyczne – podsumował Sam Altman. 

SOURCES:IDEAS NCBR
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz