Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Puste tonery do drukarki – jak je poprawnie utylizować?

Udostępnij

Każdy właściciel drukarki powinien odpowiedzialnie podejść do kwestii utylizacji tonerów, które już wypełnią swoje zadanie. Wyrzucanie plastikowych kasetek z pozostałościami proszku drukującego do zwykłego kosza to nie jest dobry pomysł. Co w takim razie należy zrobić z tonerem, aby nie mieć wyrzutów sumienia w stosunku do środowiska i nie łamać przepisów prawa? Podpowiadamy, gdzie udać się z pustymi tonerami.

W trosce o nasze środowisko

Segregacja śmieci stanowi bardzo ważny element walki o nasze środowisko. Właśnie w trosce o otoczenie, w którym żyjemy, musimy zdecydowanie bardziej przyglądać się temu, co wyrzucamy na śmietnik. Pusty toner nie jest zwyczajnym odpadem. Składa się on z plastikowej kasetki i chemicznego proszku znajdującego się wewnątrz. Ten proszek to tusz, który zawiera rozmaite substancje, które są niebezpieczne dla środowiska (m.in. polimery, związki chelatowe, czy koagulanty). To powoduje, że tonery nie powinny trafiać do przydomowych śmietników.

Gdzie możesz oddać zużyty toner?

Na szczęście zużyty toner nie musi być dla Ciebie dodatkowym zmartwieniem. Możesz go wyrzucić na kilka sposobów. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, gdzie to zrobić.

  • w sklepie z akcesoriami do drukarek – gdy udajesz się do sklepu po kolejny wkład do drukarki, zabierz ze sobą ten zużyty. Sprzedawcy tych większych i sprawdzonych sklepów przyjmą od Ciebie toner. Zobowiązuje ich do tego prawo, a dokładniej ustawa z 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
  • w supermarketach lub dużych sklepach budowlanych – z pewnością już zauważyłeś, że w dużych i popularnych sklepach pojawiają się specjalne pojemniki z oznaczeniami, co można do nich wyrzucić. Trafiają do nich mniejsze elektrośmieci, ale także tonery. Dokładnie sprawdź, czy wyrzucasz toner do odpowiedniego pojemnika.
  • w punktach skupu – na rynku istnieją także firmy, które skupują używane materiały drukujące. Przyjmują one także puste lub nieużywane oryginalne tonery i zamienniki. W odróżnieniu od poprzednich opcji, w tym przypadku za zużyty toner można otrzymać pewną (niewielką) kwotę pieniędzy.
  • w PSZOK – na terenie każdej gminy działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to specjalnie zorganizowane miejsce, gdzie mieszkańcy mogą oddać niestandardowe śmieci – wielkogabarytowe odpady, elektrośmieci, a także tonery i tusze.

Jak wygląda utylizacja tonerów, gdy prowadzisz firmę?

Przedsiębiorcy, którzy posiadają urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę powinni także spełnić określone warunki. Przepisy na ten temat można znaleźć w ustawie o odpadach z 2012 r. Właściciele firm prowadzą ewidencję swoich zużytych tonerów z wykorzystaniem Karty Przekazania Odpadów. W razie kontroli inspekcji ochrony środowiska firma powinna przedstawić ten dokument, który jest potwierdzeniem, że zużyty toner do drukarki został odpowiednio przekazany.

Prawidłowa utylizacja tonerów jest wsparciem dla ochrony środowiska i wcale nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i w jaki sposób można oddać pojemnik z tuszem, który nie jest już potrzebny.

Zobacz

PGNiG ma rezerwację mocy regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzyskało przydział mocy regazyfikacyjnych w litewskim terminalu LNG, co zapewni spółce możliwość sprowadzenia ponad 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. Okres rezerwacji wynosi 10 lat - podało PGNiG w komunikacie prasowym.

Rada nadzorcza JSW za zasileniem funduszu stabilizacyjnego kwotą do 1,5 mld zł

Rada nadzorcza JSW pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu spółki i zgodziła się na zasilenie JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego środkami do kwoty 1,5 mld zł - podała JSW. Zasilenie funduszu planowane jest w październiku.

Kryzys żywnościowy dotknie kilkadziesiąt krajów

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa poinformowała w poniedziałek, że 48 państw odczuje konsekwencje globalnego kryzysu żywnościowego, a w krajach arabskich 41 mln ludzi jest narażonych na głód.

Jak nowoczesne technologie zmieniają pracę strażaków?

Wraz z rozwojem technologii, która odgrywa coraz większą rolę...

Bloomberg: satelity zarejestrowały zdjęcia wycieków z gazociągu Nord Stream

Potężne wycieki metanu z gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego, zostały zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych i przeanalizowane przez naukowców – podała w piątek agencja Bloomberg.

Rafinowane zboża mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Wysokie spożycie rafinowanych zbóż wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej choroby wieńcowej, podczas gdy jedzenie produktów pełnoziarnistych zmniejsza to ryzyko - ustalili naukowcy z Iranu.
- Reklama -

REKLAMA