Puste tonery do drukarki – jak je poprawnie utylizować?

Puste tonery do drukarki – jak je poprawnie utylizować?

Każdy właściciel drukarki powinien odpowiedzialnie podejść do kwestii utylizacji tonerów, które już wypełnią swoje zadanie. Wyrzucanie plastikowych kasetek z pozostałościami proszku drukującego do zwykłego kosza to nie jest dobry pomysł. Co w takim razie należy zrobić z tonerem, aby nie mieć wyrzutów sumienia w stosunku do środowiska i nie łamać przepisów prawa? Podpowiadamy, gdzie udać się z pustymi tonerami.

W trosce o nasze środowisko

Segregacja śmieci stanowi bardzo ważny element walki o nasze środowisko. Właśnie w trosce o otoczenie, w którym żyjemy, musimy zdecydowanie bardziej przyglądać się temu, co wyrzucamy na śmietnik. Pusty toner nie jest zwyczajnym odpadem. Składa się on z plastikowej kasetki i chemicznego proszku znajdującego się wewnątrz. Ten proszek to tusz, który zawiera rozmaite substancje, które są niebezpieczne dla środowiska (m.in. polimery, związki chelatowe, czy koagulanty). To powoduje, że tonery nie powinny trafiać do przydomowych śmietników.

Gdzie możesz oddać zużyty toner?

Na szczęście zużyty toner nie musi być dla Ciebie dodatkowym zmartwieniem. Możesz go wyrzucić na kilka sposobów. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, gdzie to zrobić.

  • w sklepie z akcesoriami do drukarek – gdy udajesz się do sklepu po kolejny wkład do drukarki, zabierz ze sobą ten zużyty. Sprzedawcy tych większych i sprawdzonych sklepów przyjmą od Ciebie toner. Zobowiązuje ich do tego prawo, a dokładniej ustawa z 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
  • w supermarketach lub dużych sklepach budowlanych – z pewnością już zauważyłeś, że w dużych i popularnych sklepach pojawiają się specjalne pojemniki z oznaczeniami, co można do nich wyrzucić. Trafiają do nich mniejsze elektrośmieci, ale także tonery. Dokładnie sprawdź, czy wyrzucasz toner do odpowiedniego pojemnika.
  • w punktach skupu – na rynku istnieją także firmy, które skupują używane materiały drukujące. Przyjmują one także puste lub nieużywane oryginalne tonery i zamienniki. W odróżnieniu od poprzednich opcji, w tym przypadku za zużyty toner można otrzymać pewną (niewielką) kwotę pieniędzy.
  • w PSZOK – na terenie każdej gminy działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to specjalnie zorganizowane miejsce, gdzie mieszkańcy mogą oddać niestandardowe śmieci – wielkogabarytowe odpady, elektrośmieci, a także tonery i tusze.

Jak wygląda utylizacja tonerów, gdy prowadzisz firmę?

Przedsiębiorcy, którzy posiadają urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę powinni także spełnić określone warunki. Przepisy na ten temat można znaleźć w ustawie o odpadach z 2012 r. Właściciele firm prowadzą ewidencję swoich zużytych tonerów z wykorzystaniem Karty Przekazania Odpadów. W razie kontroli inspekcji ochrony środowiska firma powinna przedstawić ten dokument, który jest potwierdzeniem, że zużyty toner do drukarki został odpowiednio przekazany.

Prawidłowa utylizacja tonerów jest wsparciem dla ochrony środowiska i wcale nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie i w jaki sposób można oddać pojemnik z tuszem, który nie jest już potrzebny.

Popularne

Trend 24h

więcej publikacji

od naszych partnerów