RevDeBug: Brak programistów na rynku – jak firmy mogą sobie z tym poradzić?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
5 min

Cała Europa cierpi na niedobór programistów na rynku pracy. Według raportu DESI 2020 aktualnie na rynku europejskim brakuje około 600 tysięcy programistów. W Polsce ta liczba niezmiennie od kilku lat waha się w granicy 50 tysięcy i zdaniem ekspertów z Kodilla, w optymistycznym scenariuszu, lukę w braku programistów w naszym kraju udałoby się załatać dopiero w okolicach 2030 r.
W Stanach Zjednoczonych, według CISQ (Consortium for Information and Software Quality, niezależna grupa specjalistów z największych firm IT, którzy badają wyzwania stojące przed branżą) koszt błędów w działaniu oprogramowania to ponad 1,5 biliona dolarów!;
Na rynku brakuje doświadczonych programistów – firmy mają problem z rekrutacją;
Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być efektywniejsze wykorzystanie działów IT i osób już zatrudnionych;
Dzięki rozwiązaniu RevDeBug, czas pracy programistów nad błędami i oprogramowaniem skraca się nawet o 50%;
Oznacza to oszczędność na poziomie prawie 24 etatów w firmie zatrudniającej 500 programistów;

Aby tak się stało, musi być jednak spełniony pewien warunek – w polskich firmach nie może drastycznie wzrosnąć zapotrzebowanie na programistów. Wzrost liczby ofert w branży IT o ponad 13% w drugim półroczu 2021 r. względem pierwszego kwartału br. na to jednak nie wskazuje – takie dane przedstawił raport „IT Market Snapshot Q2 2021”. Dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć sam proces rekrutacji i wdrożenia nowych pracowników, który zajmuje dziesiątki, a często nawet i setki godzin. To wszystko przekłada się oczywiście na koszta, ale co ważniejsze w dużych korporacjach – na czas, który można przeznaczyć na rozwój oprogramowania w firmie, co przyspiesza rozwój biznesu.

Wzrost zapotrzebowania nie oznacza jednak, że pracowników na rynku jest mało. Wręcz przeciwnie – rynek branży IT jest jednym z trzech najpopularniejszych na serwisie Pracuj.pl. Skąd więc bierze się niedobór? Większość pracowników to juniorzy oraz stażyści, a to wiąże się z obniżeniem wymagań pracodawców oraz dłuższym procesem wdrażania nowych pracowników i zdobywania przez nich potrzebnej wiedzy i doświadczenia. To wszystko znacznie spowalnia funkcjonowanie działów IT, przez co projekty realizowane są znacznie dłużej. – Nasze rozwiązanie oczywiście nie zastąpi pracy człowieka, jednak w ogromnym stopniu może ją przyspieszyć – mówi Tomasz Kruszewski, założyciel i CEO RevDeBug. – Mówimy tu o nawet 50% oszczędności czasu potrzebnego na naprawę błędów w oprogramowaniu – dodaje Kruszewski.

W tym przypadku oszczędność oznacza rozwój

- Advertisement -

Według badań CISQ (Consortium for Information and Software Quality, niezależna grupa specjalistów z największych firm IT, którzy badają wyzwania stojące przed branżą), roczny koszt błędów w oprogramowaniu w USA to ponad 1,5 biliona dolarów. Jest to wzrost o około 300 miliardów dolarów w stosunku do 2018 roku.

– Tym, co nas wyróżnia, jest działanie na zasadzie podobnej do czarnej skrzynkipodkreśla Piotr Biegun, członek zarządu RevDeBug. – Nasze narzędzie nie tylko pokazuje dokładne miejsce w kodzie, gdzie wystąpił błąd, ale i wszystkie czynniki, które spowodowały jego wystąpienie. Oznacza to, że programista nie musi poświęcać swojego czasu na stawianie hipotezy i szukanie problemu po kolejnych linijkach kodu. Od razu widzi, gdzie wystąpił błąd i co go wywołało. To ogromna oszczędność czasu dodaje.  

Jest to rozwiązanie, które nie tylko wspomaga pracę działów IT. Dzięki zwiększeniu wydajności programistów zatrudnionych w firmie, narzędzie RevDeBug zmniejsza potrzebę zatrudniania nowych osób, co przekłada się na większą oszczędność czasu i kosztów potrzebnych na proces rekrutacji i wdrażania nowych pracowników. – RevDeBug pozwala zoptymalizować pracę firmy, co pod względem biznesowym jest najważniejszemówi Adam Kruszewski, CTO i założyciel RevDeBug. To oczywiście również obniżone koszty i zaoszczędzone setki, a nawet tysiące godzin pracy, które pozwolą firmom efektywniej się rozwijać i zwiększać dochodypodsumowuje Adam Kruszewski.  

Wewnętrzne badania RevDeBug pokazały, że szacowane ROI w firmie zatrudniającej 500 programistów, to odzyskanie 23,5 etatów w skali roku, co przekłada się na 45 000 godzin pracy oraz skrócenie czasu poświęcanego na naprawę błędów w roku o prawie 25 000 godzin. To wszystko przekłada się na lepszą wydajność zatrudnionych osób oraz mniejsze potrzeby rekrutacyjne. Dla współpracujących z RevDeBug firm może być to oszczędność w skali roku od 2,5 do nawet 4,5 mln złotych.

Udostępnij
- REKLAMA -