System APS vs planowanie produkcji w Excelu – na jakim etapie optymalizacji produkcji są polskie firmy?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
6 min

Spora część artykułów na naszym serwisie jest poświęcona lub nawiązuje do koncepcji przemysłu 4.0. Opiera się ona o wielopoziomową komunikację maszyn i ludzi, Internet rzeczy, wykorzystanie rozwiązań cloudowych oraz szeroko pojętą optymalizację i automatyzację procesów. Tymczasem najnowsze badania nadal pokazują, że polskie przedsiębiorstwa mają jeszcze przed sobą daleką drogę w tym zakresie. Wciąż wykorzystują narzędzia, które nie sprawdzają się w firmach produkcyjnych.

Spora część artykułów na naszym serwisie jest poświęcona lub nawiązuje do koncepcji przemysłu 4.0. Opiera się ona o wielopoziomową komunikację maszyn i ludzi, Internet rzeczy, wykorzystanie rozwiązań cloudowych oraz szeroko pojętą optymalizację i automatyzację procesów. Tymczasem najnowsze badania nadal pokazują, że polskie przedsiębiorstwa mają jeszcze przed sobą daleką drogę w tym zakresie. Wciąż wykorzystują narzędzia, które nie sprawdzają się w firmach produkcyjnych.

Excel rządzi produkcją – wyniki badań

Badania przeprowadzone przez firmę informatyczną e-point oraz agencję badawczą PMR pokazują, że nadal polscy producenci nie posiadają danych wysokiej jakości – metody i technologie, jakie są wykorzystywane przez polskie firmy produkcyjne nie sprawdzają się w czasach transformacji cyfrowej. Nie pozwalają na odpowiednio szybki rozwój przedsiębiorstw, elastyczne działania i wyciąganie trafnych wniosków a to prowadzi do niewydolności firm i pogłębiania przepaści między nimi a idącą z duchem czasu konkurencją.

Połowa firm biorących udział w badaniu  do zarządzania informacją produktową używa nadal Excela. Pliki tekstowe są wykorzystywane aż przez 21% respondentów. Systemy typu ERP to zaledwie 14%.

- Advertisement -

Podobne wnioski płyną z wcześniejszych badań przeprowadzonych przez technologiczną firmę BPSC wśród kadry zarządzającej 350 przedsiębiorstw produkcyjnych. Prawie w co czwartej spółce stosuje się Excela, a system APS przeznaczony do zaawansowanego planowania produkcji i harmonogramowania zleceń posiada zaledwie 2%. Z roku sytuacja ta ulega poprawie, jednak to wciąż za mało.

Dlaczego excel jest nieefektywny?

Ograniczone możliwości
Jeśli coś jest uniwersalne i do wszystkiego trudno jest się spodziewać, że spełni wszystkie oczekiwania. Arkusze Excela doskonale nadają się do tworzenia pewnych planów i harmonogramów, można wprowadzać w nich wiele automatyzacji, przez co finalnie bardzo usprawniają pracę. Jednak w każdej rozwijającej się firmie przychodzi moment, kiedy to za mało. Plik zawierający ogromne ilości danych, makr i funkcji albo zaczyna działać za wolno albo zaczyna być ograniczony funkcjonalnie.

Ręczne wprowadzanie danych
Jeśli zależy nam na dokładnych danych i wynikach analiz musimy mieć pewność, że dane wpisane w system (czy w Ęxcel) są poprawne. Ryzykiem towarzyszącym użytkowaniu Excela jest konieczność wprowadzania wszystkich danych ręcznie – lub też opieranie się o automatyzacje, które jednak bazują na danych, które jakiś pracownik wprowadził wcześniej ręcznie do komputera. W sposób oczywisty rodzi to ryzyko tzw. błędu ludzkiego – jak wiadomo przy przepisywaniu danych zwykle popełniamy pomyłki. A takie pomyłki mogą się przekładać na niepotrzebne zamówienia do dostawców lub braki materiałowe i przestoje na produkcji, ale także na błędne analizy i decyzje podejmowane w oparciu o nieprawdziwe dane. System APS zapobiega takim sytuacjom.

Ograniczenia czasowe – arkusz jest modyfikowany w danym momencie przez jedną osobę

Plik excelowski wędruje po firmie, tak by był on wypełniony przez wszystkie osoby zaangażowane w procesy (planista, operatorzy itp.) i posiadające odpowiednie informacje. Z jednej strony wydłuża to czas przepływu informacji, z drugiej również niesie ryzyko  przypadkowej modyfikacji danych przez kolejnego „wpisującego”. Ten styl pracy uniemożliwia planiście na natychmiastowe reagowanie i modyfikowanie harmonogramów, ponieważ nie ma dostępu do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistych i nie zna bieżącej sytuacji, stanu zleceń itp. Obniża to znacząco efektywność działań i rentowność realizowanych zleceń.

Należy pamiętać, że różne działy tworzą swoje pliki (ręcznie!) – a każdy z nich żyje własnych życiem, w oderwaniu od pozostałych. Utrudniony przepływ informacji, ograniczone możliwości elastycznego i szybkiego reagowania oraz zwykłej synergii działań to tylko te najbardziej oczywiste konsekwencje. Stworzenie jednego pliku w chmurze może natomiast skutkować: w momencie jednoczesnej modyfikacji pliku przez kilka osób – uszkodzeniem struktury danych,  w przypadku ściągania na dysk i modyfikacji lokalnej wersji – sytuacją, w której każdy pracuje na innych danych.

System APS to rozwiązanie dedykowane produkcji

System APS – Advanced Planning and Scheduling – to dedykowane narzędzie, które pozwala firmom sprostać wyzwaniom dzisiejszej produkcji. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, danym aktualizowanym w czasie rzeczywistym, zdalnemu dostępowi i przyjaznemu interfejsowi planowanie produkcji staje się dużo prostsze. System APS od OptiMES wesprze Cię w zaplanowaniu produkcji, przeplanuje pracę w razie potrzeby i poinformuje o występujących ryzykach. Wszystko to w mgnieniu oka i bez Twojego zaangażowania. APS umożliwia płynną optymalizację wąskich gardeł i przepływów materiałowych, tworzy szablony technologii i pozwala przeprowadzać symulacje różnych rozwiązań.

OptiMES to nie tylko system APS – to zbiór modułowych rozwiązań, który skróci czas poświęcony na planowanie, wyeliminuje błędy, zminimalizuje awarie i przestoje, uporządkuje gospodarkę magazynową oraz ułatwi kontakt z dostawcami i klientami. Sprawdź w jaki sposób możesz generować oszczędności i zyski dzięki kompleksowemu narzędziu OptiMES.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -