W jaki sposób zabezpieczyć się od wypadków

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 4 min
4 min

W życiu zdarzają się różne sytuacje, także te, które destabilizują nasze funkcjonowanie, bo nie pozwalają od razu wrócić do normalnych zajęć. Tak jest po wypadkach, które w pewnym stopniu nas unieruchamiają, a jeśli nawet nie, to musimy się przygotować na długą rehabilitację. Powrót do zdrowia jest niezwykle ważny, a wymiernie pomaga w tym polisa NNW.

NNW – co to takiego?

Polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, to ubezpieczenie z grupy osobowych i dokładnie – jak wskazuje jego nazwa – łagodzi skutki wypadków. Jest dobrowolne, zawierane najczęściej na rok z góry. Mając je wykupione, możemy być pewni, że w razie jakiegokolwiek zdarzenia – złamania ręki, stracenia części ciała czy poparzeniu się – istnieją podstawy, aby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie. Ale nie tylko, bo poza pieniędzmi możemy się starać o inne świadczenia powypadkowe, przykładowo zwrot kosztów leczenia, wizyt lekarskich, badań czy transportu medycznego.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Dzięki uzyskanym środkom nasz powrót do zdrowia będzie szybszy, bo stać nas będzie na profesjonalną rehabilitację. Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa uwzględnia to w swojej ofercie, ale żeby uzyskać odszkodowanie, musimy wiedzieć, jak skorzystać z polisy. W zdecydowanej większości sytuacji wygląda to podobnie, co oznacza, że ubezpieczyciel musi zobaczyć potwierdzenie uszczerbku na zdrowiu, a dowodem jest dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia. Przydatne jest więc tu wszystko, co wiąże się z danym zdarzeniem: karta wypisu ze szpitala, wydruk z badania USG, zdjęcia rentgenowskie, czy nawet kopia skierowania na rehabilitację.

To wszystko powinniśmy przekazać firmie ubezpieczeniowej, dołączając do tego krótki opis zdarzenia. Jeśli mamy inne dokumenty, przykładowo zeznania świadków czy protokół policji, to też można je dołączyć. W zależności od sprawy i rodzaju uszczerbku ubezpieczyciel może wysłać nas na badanie, podczas którego oceni nasz stan zdrowia. Więcej na ten temat znajdą Państwo w artykule “Rehabilitacja po wypadku – jak przeprowadza się ją najskuteczniej”.

Na ile pieniędzy możemy liczyć?

To, ile otrzymamy środków, tak naprawdę jest uzależnione od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wartość polisy NNW, czyli suma ubezpieczenia. To logiczne, bo kwota, którą ustaliliśmy z ubezpieczycielem, pokazuje nam dość wyraźnie, na jakie odszkodowanie możemy liczyć. Już podczas podpisywania umowy prezentowane są przykładowe wypadki i sumy wypłat, które są wypłacane w takich sytuacjach.

Drugim, równie ważnym, czynnikiem, jest oczywiście rozmiar trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jego skalę określa lekarz z komisji. Działa to tak, że przykładowo za 10 procent uszczerbku otrzymamy 10-procentowe odszkodowanie (na podstawie wartości polisy). Oznacza to w konsekwencji, że im wyższa kwota, tym można liczyć na większe odszkodowanie.

NNW nie dla wszystkich dobrowolne

Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieją pewne sytuacje, gdy wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe. Tak muszą robić między innymi kluby sportowe, ubezpieczając sportowców, organizatorzy różnych imprez turystycznych za granicą (dla uczestników wycieczki) czy gminy, które muszą w ten sposób zatroszczyć się o strażaków z OSP (Ochotniczej Straży Pożarnej). Nie zapominajmy też o obozach i koloniach dla dzieci – tu również młodzi uczestnicy muszą mieć zapewniają taką ochronę.

Nie warto igrać z losem, a więc zamiast liczyć na swojego życiowego farta, lepiej wcześniej zatroszczyć się o odpowiednią ochronę. W razie zdarzenia będziemy mieć pewność, że otrzymane środki pozwolą nam szybciej wrócić do zdrowia.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz