- Reklama -

Wynajem długoterminowy samochodów. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Zobacz

- Reklama -

Zmienia się podejście przedsiębiorców do budowanej floty pojazdów. Coraz więcej firm chce użytkować auta, zamiast je posiadać. Dostrzegając korzyści, jakie przynosi wynajem długoterminowy samochodów, decydują się oni właśnie na taką opcję. Sprawdź, dlaczego może to być atrakcyjne rozwiązanie.


Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy budowali flotę pojazdów przede wszystkim za gotówkę lub korzystając z kredytu bankowego. Tymczasem, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w 2016 roku nawet co piąty samochód kupowany przez firmy użytkowany był w ramach wynajmu długoterminowego.

Wynajem długoterminowy samochodów – na czym polega?

Wynajem długoterminowy samochodów to możliwość użytkowania auta w zamian za miesięczną opłatę przez czas określony w umowie. Po zakończeniu jej trwania pojazd zwracany jest firmie, która wynajmuje auto, a przedsiębiorca może zdecydować się na podpisanie kolejnej umowy.

Warto przy tym podkreślić, że długoterminowy wynajem nie jest formą finansowania przeznaczoną wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw. Może z niego skorzystać także niewielka firma, która potrzebuje zaledwie jednego pojazdu, a nawet osoba fizyczna – wtedy mówimy o ofercie konsumenckiej.

Wynajem długoterminowy – wiele korzyści

Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści związane z wynajmem długoterminowym. Jest to rozwiązanie, które przynosi wiele zalet, ułatwiając m.in. zarządzanie flotą pojazdów.

  • Przejęcie obowiązków zarządzania flotą przez pracowników zewnętrznych

Jako że przedsiębiorstwo pozostaje tylko użytkownikiem pojazdu, wszelkie kwestie związane z zarządzaniem flotą przechodzą na firmę zewnętrzną. Nie ma zatem potrzeby oddelegowywania osoby do zarządzania samochodem lub małą flotą. Wszystkie obowiązki związane z opieką nad pojazdami leżą w gestii firmy wynajmującej.

  • Możliwość zaplanowania miesięcznego budżetu na flotę pojazdów

Miesięczna opłata związana z użytkowaniem samochodów zawiera wszelkie dodatkowe koszty, np. związane z ubezpieczeniem czy serwisowaniem. Pozwala to przedsiębiorcy na precyzyjne zaplanowanie miesięcznego budżetu – bez obaw o nieprzewidziane dodatkowe opłaty.

  • Możliwość dostosowania pojazdów do specyfiki przedsiębiorstwa

Decydując się na wynajem długoterminowy pojazdów, przedsiębiorca może dostosować samochody do swoich potrzeb oraz specyfiki funkcjonowania firmy. Nie musi przy tym iść na kompromis w kwestii stopniowego powiększania floty – rozłożenie na miesięczne raty kosztów użytkowania samochodów pozwala na wynajęcie nie jednego, ale nawet kilku aut o różnej wartości.

  • Brak problemu z odsprzedażą

Przedsiębiorca ma prawo do zmiany pojazdu w momencie zakończenia umowy. Eliminuje to jednocześnie problem z ewentualną odsprzedażą samochodu, która – jak pokazuje doświadczenie wielu firm – może ciągnąć się jeszcze przez długi czas.

Wynajem długoterminowy samochodów to rozwiązanie, które warto rozważyć – szczególnie jeśli dla przedsiębiorcy okres trwania umowy jest wystarczającym czasem eksploatacji jednego pojazdu. Dodatkowym atutem jest brak wpływu na zdolność kredytową oraz uproszczone procedury ubiegania się o auto.

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -