Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Zielona transformacja. Czy to jest możliwe w Polsce?

Udostępnij

Do 17% w Polsce wzrósł udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w 2021 r. Polski miks energetyczny w dalszym ciągu opiera się jednak na paliwach kopalnych. Wzrost udziału OZE jest kluczowy dla przyspieszenia dekarbonizacji transportu. O tym jak go zwiększyć będą rozmawiać międzynarodowi eksperci podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022 – największego wydarzenia branży e-mobility w regionie CEE.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) produkcja energii elektrycznej w czerwcu 2022 r. wyniosła 13 600 GWh. Największy udział w jej wytworzeniu miały elektrownie wykorzystujące węgiel kamienny – 46,4% i węgiel brunatny – 27,4%. W przypadku zielonej energetyki przykład mogą stanowić instalacje wiatrowe, które stanowiły 9,7%. W całym 2021 roku 16,9% energii elektrycznej w Polsce wyprodukowano ze źródeł odnawialnych (30,4 TWh). Największym producentem OZE od wielu lat jest energetyka wiatrowa, odpowiedzialna za ponad 15 TWh rocznie. Udział węgla w miksie energetycznym zmalał w 2021 roku do 70,8% (co oznacza produkcję około 127 TWh).

– Zauważalne, proekologiczne zmiany muszą zostać zwiększone. Obecna sytuacja geopolityczna w istotnym stopniu wpływa na możliwości pozyskiwania surowców lub na koszty ich wydobycia. Z tego względu modernizacji powinno podać się system rozliczeniowy dotyczący fotowoltaiki. Jego obecny kształt zniechęca do instalowania tego źródła energii, który przynosi coraz bardziej wymierne korzyści energetyczne. Należy również zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i pozostałe źródła energii odnawialnej są w stanie pokryć do 67% zapotrzebowania Polski na moc. Z krajowych wyliczeń wynika, że tylko w tym jednym czerwcowym dniu OZE pozwoliły zmniejszyć zapotrzebowanie elektrowni na ponad 1000 wagonów z węglemmówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA).Wykorzystanie OZE stanowi również istotny element dla elektromobilności. Już przy obecnym miksie energetycznym pojazdy typu BEV są bardziej ekologiczne w cyklu istnienia od porównywalnych samochodów benzynowych o 66%-69% w Europie, 60%-68% w Stanach Zjednoczonych, 37%-45% w Chinach i 19%-34% w Indiach. Ponadto, wraz z dalszą dekarbonizacją koszyka energetycznego, różnica w poziomie emisji w cyklu życia pomiędzy pojazdami BEV a pojazdami benzynowymi znacznie wzrośnie dodaje.

Regulacje administracyjne oraz miks energetyczny kraju w bezpośredni sposób oddziałują na rozwój elektromobilności. Dążenie do neutralności klimatycznej musi być spójne i odbywać się powinno z jedną prędkością. By to osiągnąć konieczne są scentralizowane działania zarówno w sektorze energetycznym, jak też transportowym. Przede wszystkim takie, które wpisywać się będą w strategię Europejskiego Zielonego Ładu i Standard Energia 2051. Przykładem jest Polenergia, która w 2021 r. podpisała umową na dwa lata z GreenWay Polska na dostarczanie zielonej energii do obecnych i planowanych stacji ładowania pojazdów elektrycznych GreenWay Polska.

– Razem z naszymi klientami budujemy zeroemisyjną motoryzację, a ta potrzebuje zielonej energii ze źródeł odnawialnych. Otrzymany certyfikat Energia 2051 jest dla nas bardzo ważny, potwierdza bowiem, że kierowcy decydujący się na przesiadkę na samochód elektryczny i ładowanie go na naszych stacjach znacznie zmniejszają koszt środowiskowy korzystania z samochodustwierdza Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska.

Na temat transformacji miksu energetycznego w Polsce w kierunku OZE oraz wytwarzania energii w sposób neutralny emisyjnie rozmawiać będą polscy i międzynarodowi eksperci podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022. Będą rozmawiać m.in. na temat „Czy jesteśmy wystarczająco zieloni? Miks OZE i elektromobilności w Polsce?”. Podczas KNM 2022 odbędą się również eksperckie dyskusje dotyczące kluczowych barier rozwoju zielonej transformacji energetycznej, udziału OZE, farm wiatrowych na Bałtyku, fotowoltaiki a także prawodawstwa polskiego i unijnego. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących, w tym debaty „Central Eastern European Green Transport Initiative Summit – LEZ problems and solutions”.

Kongres Nowej Mobilności 2022 odbędzie się w dniach 12-14 września w EC1 Łódź – MIASTO KULTURY. Równolegle z nim odbędą się wydarzenia towarzyszące: Polish Battery Day 2.0, CEE Green Transport Initiativ Summit, KNM Fleet Forum oraz KNM Hydrogen Forum – poświęcone najważniejszym wyzwaniom sektora, w tym m.in. roli Polski w światowym i europejskim łańcuchu dostaw baterii litowo-jonowych, popularyzacji technologii wodorowych ogniw paliwowych w transporcie czy kwestiom związanym z masową elektryfikacją firmowych flot. KNM to unikatowe na skalę europejską spotkanie, miejsce wymiany idei i wiedzy eksperckiej na najwyższym poziomie merytorycznym. Rokrocznie gromadzi ok. 1000 uczestników zawodowo związanych z branżą e-mobility w Polsce i Europie, w tym ponad 100 prelegentów, ok. 400 ekspertów i dziennikarzy. Tegoroczna edycja jest także oficjalnym wstępem do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Organizatorami wydarzenia są Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Miasto Łódź.

Źródło:PSPA

Zobacz

Podatek od zysków nadzwyczajnych: negatywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego

Skala i złożoność zapowiadanego przez rządu podatku od zysków nadzywczajnych jest większa niż oczekiwano, co może wpłynąć negatywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce oraz inwestycje dużych firm - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, podatek zadziała natomiast stabilizująco na finanse publiczne.

Na co zmarł Tadeusz Kościuszko? Naukowcy odkrywają tajemnice po ponad 200 latach

To nie tyfus ani zapalenie płuc były przyczyną śmierci Tadeusza Kościuszki, ale najprawdopodobniej zapalenie wsierdzia, wewnętrznej części mięśnia sercowego, wywołane przez bakterie C. acnes – to wnioski zespołu badawczego pod kierownictwem dr. IGC PAN prof. Michała Witta i prof. dr. hab. Tadeusza Dobosza z UM we Wrocławiu.

Dwie oferty PGNiG Termika o wartości ok. 300 mln zł wygrały aukcję kogeneracyjną – URE

Dwie oferty PGNiG Termika wygrały aukcję kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość zwycięskich ofert wyniosła ok. 300 mln zł - poinformował URE w komunikacie prasowym.

Zełenski o Baltic Pipe: wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.

Premier: programy z Krajowego Planu Odbudowy ruszają; pieniądze na KPO – na pewno dostaniemy

Programy z Krajowego Planu Odbudowy ruszają. Polski Fundusz Rozwoju podstawia finansowanie, bo my te pieniądze prędzej, czy później - na pewno dostaniemy, jak nie w tym roku, to w przyszłym - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Belgijskie rodziny zużyły w I połowie roku o prawie jedną piątą mniej gazu

Gospodarstwa domowe w Belgii zużyły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku 18 proc. mniej gazu niż w analogicznym okresie 2021 r. - poinformował operator belgijskiej sieci gazowej firma Fluxys.
- Reklama -

REKLAMA