Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

5G: Technologia, która rozwija się w wielu kierunkach

Udostępnij

5G, standard technologiczny piątej generacji dla szerokopasmowych komórkowych sieci danych, jest często promowany w celu radykalnej poprawy łączności bezprzewodowej w porównaniu z istniejącymi sieciami 4G long-term evolution (LTE). Zdaniem analityków GlobalData, kluczowe cechy 5G, takie jak wysoka prędkość, doskonała niezawodność i znikome opóźnienia, prawdopodobnie doprowadzą do transformacji cyfrowej w nowe sfery.

Kiran Raj, Practice Head of Disruptive Tech w GlobalData, komentuje: “Przewiduje się, że przyjęcie 5G na szeroką skalę będzie napędzać kolejną falę transformacji cyfrowej i Przemysłu 4.0, gdzie możliwa jest szybsza reakcja na potrzeby klientów. Przypadki użycia technologii obejmują wiele sektorów, w tym opiekę zdrowotną, transport, produkcję oraz media i rozrywkę, aby umożliwić podejmowanie inteligentnych, wydajnych i przyjaznych dla użytkownika decyzji.”

Vaibhav Gundre, starszy konsultant Disruptive Tech w GlobalData, komentuje: “Oczekuje się, że wschodzące obszary innowacji w 5G, takie jak 5G network slicing, 5G mmWave, standalone (SA) 5G i 5G new radio unlicensed (NR-U), będą wspierać zmieniające grę przypadki użycia, takie jak zdalne operacje, autonomiczne pojazdy, inteligentne fabryki, szybkie łącza szerokopasmowe i wciągające doświadczenia.”

Podział sieci 5G umożliwia operatorom sieci odblokowanie efektywnego wykorzystania zasobów w celu dostarczenia aplikacji na szeroką skalę, od niskich opóźnień dla zdalnych operacji i autonomicznych pojazdów po wysoką przepustowość dla strumieniowego przesyłania wideo.

Oczekuje się, że oferta wielu usług, zwiększona wydajność operacyjna i możliwości dostosowania sieci znacznie zmniejszą wydatki kapitałowe i operacyjne operatorów sieci. Na przykład w marcu 2022 r. firmy Ericsson i Vodafone stworzyły pierwszy w Wielkiej Brytanii wycinek sieci 5G na żądanie, aby zapewnić wysoką przepustowość dla przypadku użycia wirtualnej rzeczywistości (VR).

5G mmWave to innowacyjna technologia komórkowa zapewniająca dostęp do ogromnej przepustowości i pojemności dostępnej w pasmach częstotliwości powyżej 24 GHz. Wysoka przepustowość, bogate zasoby widma i wydajne połączenia sprawiają, że 5G mmWave jest przełomowym obszarem innowacji w 5G. W marcu 2022 roku MediaTek wprowadził chipset mmWave 5G, który zasili kolejną generację smartfonów 5G z bezproblemową łącznością.
SA 5G to pierwsza duża aktualizacja sieci 5G, która wdraża rdzeń 5G do zarządzania łącznością, mobilnością, uwierzytelnianiem użytkowników i innymi krytycznymi funkcjami zarządzania. Ultra niskie opóźnienia i wyższe przepływności, zwiększona pojemność i zasięg oraz end-to-end network slicing z większą skalowalnością to niektóre z korzyści płynących z SA 5G. W maju 2022 roku Qualcomm zademonstrował pierwsze w swoim rodzaju połączenie SA 5G mmWave, o szczytowej prędkości 10Gbps.

5G NR-U to nowe rozwiązanie radiowe 5G obsługiwane w nielicencjonowanym spektrum. Może ono umożliwić sieciom prywatnym usunięcie ograniczeń widma i zapewnić ulepszone doświadczenia 5G. Zsynchronizowane udostępnianie, wsparcie dla wymagającego IIoT oraz możliwość łączenia z licencjonowanym lub współdzielonym widmem sprawiają, że 5G NR-U jest unikalną propozycją dostawców sieci. W czerwcu 2022 r. firmy Samsung i NAVER Cloud współpracowały nad włączeniem pierwszej w Korei Południowej prywatnej sieci 5G, która będzie wspierać autonomiczne roboty mobilne NAVER w chmurze.

Gundre podsumowuje: “W ostatnich latach firmy Ericsson, Qualcomm, MediaTek i Samsung oraz gracze telekomunikacyjni, tacy jak Telefonica, Vodafone, Orange i T-Mobile, poczynili znaczne postępy w zakresie demonstracji przypadków użycia 5G dla konsumentów i przedsiębiorstw. Po ostatnim trendzie udanej demonstracji proof-of-concept, oczekuje się, że różne sektory przejdą na łączność 5G, aby zwiększyć produktywność i efektywność. Jednak kosztowna modernizacja sprzętu, niedostępność pasma wysokiej częstotliwości i złożona architektura sieci pozostają jednymi z kluczowych wyzwań dla przyjęcia technologii na skalę.”

Źródło:GlobalData

Zobacz

W Wielkiej Brytanii możliwe nawet 3-godzinne przerwy w dostawach prądu

Brytyjskim gospodarstwom domowym mogą grozić tej zimy trwające do trzech godzin przerwy w dostawach energii - ostrzegł w czwartek operator sieci przesyłowych, National Grid, zastrzegając jednak, że jest to najgorszy, mało prawdopodobny scenariusz.

CTEM – Gartner rekomenduje nową metodę ochrony przed cyberatakami

Metody zapewnienia skutecznej ochrony organizacji nie nadążają za szybko...

Rząd Czech planuje nałożyć dodatkowy podatek na największe firmy

Czeski rząd zaproponował pozyskanie 149 mld koron (6 mld USD) w ciągu najbliższych 3 lat poprzez nałożenie podatku od zysków nadzwyczajnych (windfall tax) na największe firmy z wybranych branż w ceku sfinansowania projektów energetycznych.

“WSJ”: Chiny z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony kupowany w USA

Chiny, które z powodu spowolnienia gospodarczego mają mniejsze zapotrzebowanie na surowce energetyczne, z dużym zyskiem odsprzedają Europie gaz skroplony (LNG) kupowany w USA - informuje w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal".

Obywatele Mołdawii protestują. Chcą niższych cen energii

Kilka tysięcy osób wzięło udział w czwartek rano w antyrządowych protestach zorganizowanych w centrum Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Ich uczestnicy wyrażali swoje niezadowolenie z powodu rosnących cen energii elektrycznej.

Ceny ropy wystrzeliły – tak mocnej obniżki dostaw z OPEC+ nikt się nie spodziewał

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku wystrzeliły po doniesieniach, że kraje sojuszu OPEC+ rozważają zmniejszenie produkcji ropy o ponad 1 mln baryłek dziennie, aby "ożywić" spadające ostatnio ceny tego surowca - podają maklerzy.
- Reklama -

REKLAMA