Wstępne dane finansowe za kwiecień 2025 r. wskazują na bardzo mocny miesiąc w wykonaniu Grupy ASBIS. Dystrybutor i dostawca rozwiązań ICT oraz IoT zanotował 33-procentowy wzrost przychodów rok do roku, osiągając poziom 255 mln USD. To najlepszy kwiecień w historii spółki – lepszy nawet od pandemicznego boomu z 2021 r.
Za wzrostem stoją m.in. silna sprzedaż smartfonów, procesorów, serwerów i laptopów oraz dynamiczna ekspansja na rynkach EMEA, ze szczególnym wskazaniem na Słowację, RPA, ZEA i Ukrainę. Co istotne, Polska znalazła się w pierwszej piątce, co potwierdza stabilną pozycję ASBIS w regionie
Lokalna siła, globalne zasięgi
Wyniki ASBIS wpisują się w szerszy trend ożywienia na rynkach dystrybucji sprzętu IT i elektroniki użytkowej. Po słabszym 2023 roku, na który wpływała inflacja i spadek popytu konsumenckiego, branża odbija. IDC i Gartner notują w 2025 r. wzrosty dostaw komputerów osobistych, szczególnie w segmencie komercyjnym. ASBIS zdaje się korzystać z tej fali lepiej niż konkurencja – zwłaszcza dzięki elastycznej logistyce i silnej obecności na rynkach wschodzących.
Na uwagę zasługuje również wkład spółki Breezy – brandu rozwijanego przez ASBIS w segmencie smartfonów i elektroniki użytkowej. Wysokie wzrosty na wszystkich rynkach działalności mogą świadczyć o rosnącej rozpoznawalności marki i skuteczności w adresowaniu potrzeb lokalnych konsumentów.
ASBIS pokazuje, że w dystrybucji IT nadal jest miejsce na dynamiczny wzrost – pod warunkiem dobrej lokalizacji operacyjnej, różnicowania oferty i elastycznego modelu działania. Zestawienie trzycyfrowych wzrostów w RPA czy na Słowacji z rekordowym przychodem całościowym może sygnalizować, że spółka nie tylko wróciła na ścieżkę wzrostu, ale też zaczęła ją redefiniować.
Jeśli trend się utrzyma, ASBIS ma szansę umocnić się jako jeden z głównych beneficjentów regionalnego ożywienia w sektorze ICT – i to mimo niestabilności geopolitycznej w części rynków, na których działa.