CarVertical – parkowanie staje się prostsze!

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 5 min
5 min

Jesteśmy w mieście, które znamy co najwyżej ze zdjęć czy opowieści znajomych, ale kompletnie nie wiemy, jak się w nim odnaleźć. Ten problem narasta, gdy podróżujemy samochodem i poszukujemy miejsca parkingowego. To strasznie denerwujące, a niekiedy bardzo kosztowne, bo niby znaleźliśmy parking, i to blisko centrum, ale jednocześnie nasz portfel stał się znacznie uszczuplony. Czy zawsze musi tak być? Na szczęście nie, bo z pomocą przybywa carVertical!

Czy to kolejna niedopracowana aplikacja?

Można pomyśleć, że carVertical to kolejna zawodząca w najważniejszych momentach aplikacja. Taka, co zamiast pomagać, planować, szukać dobrego miejsca parkingowego, wpędza nas w jeszcze większą rozpacz. Wiele aplikacji parkingowych działa bowiem mało intuicyjnie, przykładowo kieruje nas na najdroższą strefę postoju, co oczywiście wiąże się z wyższymi opłatami. Co szczególnie mocno odczujemy, gdy zapomnimy ją wyłączyć, choć łudzimy się, że nie musimy tego nadzorować, bo aplikacja o to się zatroszczy.

Nic z tego. Zdenerwowani więc przystępujemy do kolejnej próby – instalowania nowego programu, który będzie lepszy od poprzedniego. A przy kolejnej okazji wracają stare koszmary, których tematem przewodnim są rozpływające się w powietrzu pieniądze. CarVertical to zupełnie coś innego, co udowodnimy w dalszej części artykułu.

CarVertical – całkowicie nowa jakość!

CarVertical – w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji parkingowych – działa w pełni inteligentnie i świadomie, automatycznie odliczając czas, gdy zaparkujemy samochód w strefie płatnej. Tak samo działa, gdy opuszczamy parking, wyłączając czas natychmiastowo, dzięki czemu nie musimy obawiać się dodatkowych, zaskakujących kosztów. Żeby móc korzystać z tego doskonałego rozwiązania, wystarczy jedynie zainstalować urządzenie carVertical OBD w samochodzie, a następnie pobrać aplikację carVertical.CITY. I o niczym więcej nie musimy myśleć, bo nad powodzeniem całego procesu czuwa zespół programistów, wspomaganych przez najnowocześniejsze technologie: IOTA i GPSWOX. Czym są?

  • IOTA to kryptowaluta trzeciej generacji, lepsza i bardziej zaawansowana od Bitcoina i Etherum. Nie bazuje więc na technologii blockchain, lecz na algorytmie tangle, pozwalającym na transakcje bez opłat i nieograniczoną skalowalność. To oznacza, że choć podstawową metodą płatności w aplikacji carVertical są CV tokeny, to dostępna jest również kryptowaluta MIOTA, ponieważ IOTA to szkielet infrastruktury całego Internet od Things (“Internet Rzeczy”) carVertical.
  • GPSWOX to nowoczesne oprogramowanie służące do śledzenia obiektów różnego rodzaju – samochodów, ciężarówek, motocykli, łodzi, rowerów, ludzi czy zwierząt domowych. W pełni kompatybilne z GPS i urządzeniami mobilnymi jak smartfony. Wspomniany wcześniej – czytnik OBD, który jest zainstalowany w samochodzie, przesyła do serwera GPSWOX najważniejsze dane. Dzięki temu odnotowywane są wszelkie zdarzenia (związane ze stanem parkowania pojazdu), a następnie przekazywane do systemu IOTA.
  • Żeby jednak wszystko mogło zgodnie współpracować, potrzebny jest jeszcze odpowiedni czytnik. Zainstalowany w carVertical – Freematics One został połączony z komputerem Raspberry Pi Zero, który z łatwością i największą dokładnością odczytuje zarówno prędkość samochodu, silnika, jak i stan akumulatora. Jest również podłączony do modemu 3G. Wszelkie otrzymane w ten sposób informacje wysyłane są do kontrolera parkingowego, jaki czuwa nad stanem parkowania. Mówiąc obrazowo, działa to tak, że gdy zaczynamy postój, system przechodzi w stan uśpienia, a budzi się, gdy ruszamy z miejsca i jedziemy w dalszą podróż. Reaguje więc z precyzyjną dokładnością, zarówno, gdy zaczynamy, jak i kończymy parkowanie. A po zakończeniu postoju serwer dokonuje ostatecznej transakcji, która zawiera najważniejsze informacje, czyli lokalizację GPS, czas rozpoczęcia i zakończenia, okres trwania oraz koszt parkowania.

CarVertical – ambitnie patrząc w przyszłość

Zapomnijmy więc o stresie związanym z parkowaniem w obcym mieście, bo carVertical to rozwiązanie, które potencjalnie może działać na całym świecie, tak samo na parkingach publicznych, jak i prywatnych. CarVertical obecnie testowany jest w Wilnie, ale jak zapowiadają twórcy aplikacji – to dopiero początek, bo w przyszłości z aplikacji skorzystamy też w innych miastach na całym świecie. Zwłaszcza że każdy operator parkingowy może z łatwością dołączyć do carVertical!

Dodatkowo, jak przekonują projektanci carVertical, za kilka lat dzięki aplikacji zapłacimy za wszystko, co ma współrzędne GPS, a więc nie tylko za publiczne i prywatne parkingi, ale też m.in. za płatne drogi. Dzisiaj już zaś warto rozpocząć podróż, zrobić pierwszy krok, a jest nim pobranie aplikacji carVertical.CITY, która niebawem będzie dostępna w AppStore i Google Play.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz