REKLAMA

Księgowość online to przyszłość – sprawdź dlaczego!

Udostępnij

REKLAMA

Do Internetu przenoszą się kolejne płaszczyzny ludzkiego życia – nikogo nie dziwą już internetowe kursy językowe, praca przez Internet, a nawet księgowość online, która zdobywa wśród przedsiębiorców coraz większą popularność. I wszystko wskazuje na to, że trend ten w kolejnych latach się utrzyma.

Według badania Small Business DNA, z usług zewnętrznych biur rachunkowych korzysta 51% mikro i małych przedsiębiorstw. 12% z nich zatrudnia księgowego, a 37% prowadzi księgowość samodzielnie. 9% z nich korzysta do tego z programów oraz aplikacji online, zaś kolejne 12% ma zamiar skorzystać z takich rozwiązań w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Jak więc widać, księgowość online zajmuje coraz więcej miejsca na rynku usług rachunkowych dla przedsiębiorstw.

program do fakturowania

Czym jest księgowość online?

W tym samym badaniu poproszono przedsiębiorców o wskazanie najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się we współpracy z tradycyjnymi biurami rachunkowymi. Wskazali oni m.in. na problemy z dokumentami (np. ich zgubienie), problemy z komunikacją (konieczność dojazdów do biura, brak bieżących informacji) oraz problemy ogólne (nieelastyczne godziny pracy biur księgowych, brak ich odpowiedzialności za popełnione błędy). Nic więc dziwnego, że rośnie popularność rozwiązań do księgowości online, dzięki którym można wyeliminować jeśli nie wszystkie, to na pewno zdecydowaną większość tych kłopotów.

Księgowość internetowa to nowoczesne narzędzie, będące połączeniem oprogramowania komputerowego ze wsparciem prawdziwych księgowych, prawników, specjalistów prawa pracy itp. W większości przypadków polega ona na tym, że przedsiębiorca po opłacaniu abonamentu (zazwyczaj miesięcznego) otrzymuje dostęp do kompleksowego, w pełni zautomatyzowanego programu, który pozwala mu szybko i wygodnie prowadzić działania księgowe firmy. Dla przykładu – w księgowości online intaxo.pl znaleźć można program do fakturowania, narzędzia do wprowadzania kosztów, prowadzenia KPiR oraz ewidencji VAT, obliczania składek PIT, podatku VAT oraz ZUS. Po skonfigurowaniu wszystko to odbywa się zupełnie automatycznie. Oczywiście księgowość online Intaxo jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zmieniających się przepisów.

ksiazka przychodow i rozchodow w intaxo

Księgowość online – dlaczego warto?

Księgowość online ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala przedsiębiorcy oszczędzać czas – zamiast kilka razy w miesiącu podróżować do biura rachunkowego, po prostu w wolnej chwili uzupełnia dane w programie. Ważna jest również niewątpliwa oszczędność pieniędzy – dostęp do kompleksowej księgowości online zaczyna się już od około 25-30 zł miesięcznie, podczas gdy koszt obsługi jednoosobowej działalności gospodarczej przez tradycyjne biuro to co najmniej 100-150 zł miesięcznie (w mniejszych miejscowościach, w większych ceny te są zdecydowanie wyższe).

Co jeszcze przemawia za księgowością online? Wielu przedsiębiorców docenia elastyczność, jaką zapewniają takie programy, bezpieczeństwo przechowywanych danych (nawet w sytuacji pożaru, kradzieży komputera czy jakiejkolwiek klęski żywiołowej dane znajdujące się w „chmurze” są bezpieczne). Wszystko wskazuje więc na to, że cyfryzacji również w sferze księgowej nie da się już zatrzymać.

Zobacz