Nazwiska popularnych DJ-ów wykorzystywane do rozsyłania szkodliwego oprogramowania

- Reklama -

Obecna sytuacja, gdy większość ludzi na świecie przebywa w swoich domach z powodu pandemii, już teraz wywołuje ogromne skutki w branży muzyki klubowej. Konieczność odwołania lub przełożenia największych festiwali, takich jak Coachella, Ultra, SXSW, Glastonbury, Time Warp skłoniła niektórych znanych artystów do prezentowania swojej twórczości online za pośrednictwem usług przesyłania strumieniowego, takich jak Facebook Live, YouTube, czy nawet Twitch. Jednak jeśli komuś spodobał się jakiś utwór zaprezentowany podczas transmisji strumieniowej i chciałby go pobrać, powinien mieć się na baczności. Badacze z firmy Kaspersky wykryli szkodliwe pliki w utworach DJ-ów należących do w światowej czołówki według magazynu DJ Mag. Znalazły się wśród nich takie światowe gwiazdy jak David Guetta czy Calvin Harris.

Charakter życia nocnego siłą rzeczy zmienia się: DJ-e i organizatorzy zmuszeni są szukać nowych pomysłów i sposobów, aby utrzymać aktywność zawodową. Przykładem może być festiwal muzyczny Ultra, który powinien odbyć się 23 marca. W związku z zaistniałą sytuacją wydarzenie to odbyło się online. Ogłoszono trwający przez cały weekend cykl transmisji muzyki na żywo: bez specjalnej oprawy, jedynie muzyka na żywo prezentowana przez znanych DJ-ów i dostępna dla wszystkich miłośników współczesnego brzmienia. Tego rodzaju „imprezy” przyciągają coraz większą liczbę osób.

W ostatnich tygodniach odnotowano znaczący wzrost ruchu internetowego, ponieważ wiele codziennych aktywności, takich jak spotkania ze znajomymi, odbywa się teraz online. Trend ten może wpłynąć na prędkość połączenia internetowego, a przez to obniżyć jakość przesyłania strumieniowego, powodować buforowanie lub wydłużyć czas ładowania się. Aby uniknąć tych niedogodności, można pobrać muzykę i słuchać jej offline, szczególnie gdy jakość transmisji strumieniowej nie jest najlepsza. Jednak takie rozwiązanie, jeśli nie zwraca się uwagi na źródła, z których pochodzi muzyka, może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Analiza listy 100 najpopularniejszych DJ-ów według magazynu DJ Mag przeprowadzona przez badaczy z firmy Kaspersky skłania do ostrożności podczas pobierania muzyki klubowej z internetu. Z badania wynika, że cyberprzestępcy, którzy rozprzestrzeniają szkodliwe pliki, żerując na zainteresowaniu tą muzyką, najczęściej wykorzystują takie nazwiska jak David Guetta, Alan Walker, Dj Snake, Calvin Harris oraz Martin Garrix. Tego rodzaju pliki zawierały najróżniejsze zagrożenia, w tym oprogramowanie reklamowe (adware) i trojany, przygotowane w celu zniszczenia, zablokowania, zmodyfikowania lub skopiowania danych bądź zakłócenia działania komputerów i sieci.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają omawiane szkodliwe pliki pod następującymi nazwami:

  • HEUR:Trojan.Script.Generic
  • UDS:DangerousObject.Multi.Generic
  • Trojan.Win32.Agentb.bqyr
  • not-a-virus:HEUR:AdWare.AndroidOS.Agent.f
  • HEUR:Trojan.Win32.Generic.
- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -