Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Nowy cel hakerów: Youtuberzy

Udostępnij

Twórcy treści internetowych stali się gorącym celem hakerów. Napastnicy sięgają po różne metody, aby pozyskać dane uwierzytelniające YouTuberów.

John Hammond, autor materiałów o cyberbezpieczeństwie, pokazuje w swoim ostatnim filmie działania hakerów próbujących wyłudzić od niego wrażliwe dane za pomocą informacji o rzekomym naruszeniu praw autorskich. Jest to coraz powszechniejsza taktyka stosowana przez cyberprzestępców.

–      Dzisiaj otrzymałem powiadomienie na telefon, że YouTube wysłał mi zgłoszenie dotyczące praw autorskich, twierdząc, że jeden z moich filmów narusza prawa autorskie, a mój kanał otrzyma ostrzeżenienapisał na Twitterze Hammond.

Jednak w rzeczywistości film nie narusza praw autorskich, a YouTube nie wysłał żadnego zawiadomienia do Hammonda. Informacja pochodziła od oszustów próbujący wyłudzić dane uwierzytelniające YouTubera.

Cyberprzestępcy skonstruowali swoje mechanizmy dostarczania złośliwego oprogramowania z niezwykłą precyzją, stosując różne sztuczki, aby uniknąć wykrycia, jednocześnie ukrywając ładunek jako niewinny dokument tekstowy. Twórcy treści dość łatwo dają się nabrać na tą sztuczkę, bowiem są zaniepokojeni myślą o ściągnięciu lub demonetyzacji ich treści bądźcałkowitym usunięciu ich kanału.

Napastnicy bardzo często wykorzystują w swoich atakach złośliwe oprogramowanie RedLine Stealer.  Jest ono dostępne za około 150 dolarów na forach przestępczych w formie jednorazowej licencji lub 100 dolarów miesięcznie w modelu subskrypcyjnym. To oznacza, że jego twórcy cały czas ulepszają kod, ponieważ przynosi im to pokaźne zyski. Wystarczy jedynie, że potencjalna ofiara połknie haczyk i kliknie na link prowadzący do fałszywej wiadomości. RedLine Stealer kradnie dane logowania, autouzupełnianie i informacje o kartach płatniczych.

Specjaliści z firmy Bitdefender potwierdzają, że częstotliwość tego typu ataków począwszy od 2020 roku wyraźne wzrasta, co pokazują systemy telemetryczne. RedLine Stealer prowadzi w grupie większości ataków ukierunkowanych. Bitdefender już wkrótce planuje opublikować szczegółowe informacje dotyczącego tego malware’u.

– John Hammond postąpił bardzo roztropnie dzieląc się swoją historią. Z pewnością trafi ona również do mniej doświadczonych twórcy treści. To ważny sygnał dla YouTuberów, że nie każda informacja o naruszeniu praw autorskich, musi pochodzić od właścicieli platformy. Dlatego należy zachować spokój i sprawdzić źródło pochodzenia wiadomościwyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Źródło:BIdefender

Zobacz

Orlen uruchomił w czeskim zakładzie instalację do produkcji DCPD

Orlen Unipetrol uruchomił w czeskim zakładzie w Litvinovie instalację do produkcji dicyklopentadienu (DCPD). Roczna produkcja ma wynieść do 26 tys. ton - podał PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Medyczny Nobel dla badacza ewolucji człowieka

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymał naukowiec, który zsekwencjonował genom neandertalczyka i poznał tajemnice ewolucji naszego gatunku - Svante Pääbo. "Za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka” - uzasadnił Komitet Noblowski.

JSW przywraca produkcję w koksowni „Przyjaźń”

Należąca do grupy JSW koksownia „Przyjaźń” przywraca produkcję - poinformowała JSW w komunikacie prasowym.

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.

Jak nowoczesne technologie zmieniają pracę strażaków?

Wraz z rozwojem technologii, która odgrywa coraz większą rolę...

Prezes NBP: nie zapowiadamy na razie końca cyklu podwyżek stóp

Pełen wpływ dokonanych przez RPP jedenastu podwyżek stóp procentowych zobaczymy w przyszłym roku; wtedy, wraz z dalszym osłabieniem koniunktury, inflacja zacznie się obniżać - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński.
- Reklama -

REKLAMA