Ochrona przed szpiegostwem audio

- Reklama -

Każdy użytkownik ma prawo do ochrony przed szpiegostwem na własnym komputerze. Aby pomóc klientom zabezpieczyć się przed ryzykiem podsłuchu, Kaspersky Lab opracował i opatentował metodę przeciwdziałającą nieautoryzowanemu dostępowi do danych rejestrowanych przez mikrofon na urządzeniach z systemem Windows.

Metoda ta jest wykorzystywana we flagowych rozwiązaniach firmy przeznaczonych dla użytkowników domowych: Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Obecnie żadne inne dostępne na rynku rozwiązania bezpieczeństwa nie mają zintegrowanych technologii do ochrony mikrofonów przed niepowołanym dostępem.

W celu zabezpieczenia danych dźwiękowych użytkownika niezbędne jest monitorowanie wszystkich żądań dostępu do mikrofonu w systemie operacyjnym i blokowanie tych, które są nieautoryzowane lub inicjowane przez niezaufane aplikacje. Samo wyłączenie mikrofonu lub zakrycie go taśmą nie rozwiąże problemu, ponieważ intruzi wciąż mogą nagrywać dźwięki w pobliżu urządzenia za pośrednictwem głośników lub innych metod. Obecnie system Windows nie zawiera żadnej domyślnej specjalnej ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do danych audio użytkownika. Dlatego eksperci producenta opracowali i opatentowali nowe podejście.

Technologia filtruje polecenia wewnętrzne obsługiwane przez usługę Windows Audio i identyfikuje utworzenie każdego nowego strumienia audio przez dowolną aplikację. Następnie wykorzystywana jest wbudowana w rozwiązania funkcja „Kontrola aplikacji”, która przydziela wszystkie programy do jednej z kategorii: „zaufane”, „o niskich/wysokich ograniczeniach” lub „niezaufane” — w zależności od ich reputacji, zawartości oraz producenta. W przypadku wykrycia próby uzyskania dostępu do mikrofonu przez program z kategorii „niezaufany” lub „o niskich/wysokich ograniczeniach” żądanie zostanie natychmiast zablokowane.

Prywatność użytkowników jest dla nas niezwykle istotna, dlatego opracowujemy technologie pozwalające chronić ich życie cyfrowe przed niepowołanym dostępem. Jeśli chodzi o ochronę audio, główną trudność podczas opracowywania tej technologii stanowił fakt, że system Windows pozwala na jednoczesne nagrywanie dźwięku przez kilka aplikacji. Problem ten rozwiązaliśmy z pomocą naszych mechanizmów, które pozwalają na kontrolowanie poleceń przesyłanych między usługami systemu operacyjnego. – powiedział Aleksander Kalinin, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab, współautor opisywanej technologii

Ochrona audio wchodzi w skład zestawu technologii „Ochrona prywatności”, w który wyposażone są rozwiązania bezpieczeństwa firmy Kaspersky przeznaczone dla użytkowników domowych. Pakiet ten obejmuje również funkcję „Ochrona kamery internetowej”, która powiadamia użytkowników o uzyskiwaniu dostępu do kamery (wbudowanej lub zewnętrznej) przez aplikacje. Rozwiązania oferują także funkcję „Surfowanie incognito”, która blokuje wszelkie próby gromadzenia danych dotyczących użytkowników za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Funkcje te są dla komputerów PC oraz Mac.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -