Open source w biznesie – jak wybrać właściwe rozwiązanie?

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
3 min

Rozwiązania informatyczne oparte na kodzie otwartym (open source) są nadal postrzegane jako nieodpowiednie do zastosowań profesjonalnych. Tymczasem na kodzie otwartym jest zbudowana m.in. przeglądarka Google Chrome, czy system Android. Czym się więc kierować przy wyborze rozwiązań open source dla biznesu? Swoimi wskazówkami podzielił się dziś w czasie konferencji „IT w bankowości” Błażej Pabiszczak, prezes zarządu YetiForce sp. z o.o., która dostarcza systemy CRM wielu firmom w Polsce i na świecie.

Błażej Pabiszczak
Błażej Pabiszczak

„Jak wynika z badania „Future of Open Source Survey”, 78% firm na całym świecie korzysta z oprogramowania open source do prowadzenia ważnych operacji”, mówi Błażej Pabiszczak, prezes zarządu YetiForce sp. z o.o.. „Bardzo duża konkurencja w dzisiejszych warunkach rynkowych wymusza na firmach wprowadzanie innowacji w szybkim tempie, co wyklucza budowanie wszystkiego od zera. Według szacunków, nowoczesne aplikacje zawierają od 80 do 90% kodu open source.”, dodaje Pabiszczak.

Kluczem do wyboru właściwego systemu dla danego przedsiębiorstwa jest jego weryfikacja według czterech kluczowych kryteriów, jakimi są licencjonowanie, bezpieczeństwo, jakość i wydajność.

W open source możemy znaleźć ponad 100 licencji, w tym kilkanaście najbardziej popularnych – od liberalnych, przez słabo chroniące i silnie chroniące, aż do mocno chroniących. Jednym z najlepszych wyborów jest licencja liberalna, ponieważ zapewnia największą swobodę wykorzystania i rozbudowy danego systemu. Taka licencja pozwala na samodzielne wprowadzanie zmian do używanego systemu, dzięki czemu firma nie jest zależna od dostawcy oprogramowania.

Bezpieczeństwo systemu jest kolejnym ważnym kryterium jego wyboru. Rekomendujemy wykorzystanie Standardu Weryfikacji Bezpieczeństwa Aplikacji (ASVS), który zawiera listę wymagań i testów, które należy spełnić i przeprowadzić, aby sprawdzić rzeczywisty poziom bezpieczeństwa danej aplikacji.

- Advertisement -

Kryteria jakości i wydajności są szczególnie istotne w dużych strukturach biznesowych, w których dany system obsługuje jednocześnie nawet 20 000 użytkowników. Ważną rolę odgrywa język, w jakim została napisana dana aplikacja – należy wybierać najbardziej popularne i najlepsze technologie, które dają komfort wyboru np. kolejnych funkcjonalności. Trzeba również stosować się do standardów budowania aplikacji, aby kolejny programista był w stanie programować na tym samym poziomie co poprzednik. Do oceny jakości               i wydajności danego systemu rekomendujemy wykorzystanie aplikacji SensioLabs, która kompleksowo oceni dany program.

Rozwiązania open source są obecnie używane przez większość firm na całym świecie i wszystko wskazuje na to, że ten trend zostanie utrzymany.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -