Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Popyt na monitory LCD nadal słabnie

Udostępnij

Według badań TrendForce, globalne dostawy monitorów LCD osiągnęły 72,3 mln sztuk w 1H22, co jest poziomem porównywalnym z tym samym okresem w 2021 roku. Niektóre zamówienia na całe urządzenia w 4Q21 zostały odroczone do 1Q22 z powodu problemów logistycznych i transportowych. Ponadto, niektóre marki optymistycznie patrzyły na perspektywy na 2022 r., dlatego rozpoczęły agresywne promocje, aby stymulować sprzedaż w I kwartale 22 roku. Chociaż wojna rosyjsko-ukraińska i rosnąca inflacja poważnie wpłynęły na popyt na europejskim rynku konsumenckim od II kwartału, popyt na modele biznesowe jest nadal dodatni, co z kolei wypełnia lukę pozostawioną przez rynek konsumencki.

Patrząc na trendy na rynku monitorów LCD w drugiej połowie 22, TrendForce wskazuje, że ponieważ większość zamówień na modele biznesowe została przeniesiona na koniec drugiego kwartału 22, w połączeniu z powolnością nowych zamówień, ogólna dynamika popytu biznesowego nie była tak dobra jak w pierwszej połowie 22. Na modele konsumenckie wpływa rosnąca inflacja i podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a konsumpcja rynkowa jest w letargu. Oczekuje się, że dostawy monitorów LCD zmniejszą się o 5,4% i 2,4% kw/kw odpowiednio w III kw. 22 i IV kw. 22. Udział wysyłek w pierwszej i drugiej połowie roku spadnie do około 51,7: 48,3.

Trend Force

Obecnie zmniejszył się niedobór kontenerów towarowych i zatłoczenie portów. W 2Q22 czas tranzytu całych monitorów LCD z Chin do Ameryki Północnej i Europy skrócił się o około 2 do 3 tygodni w porównaniu do 1Q22. Ponadto, ponieważ popyt nadal słabnie, gwałtownie wzrosły poziomy zapasów wszystkich markowych urządzeń u producentów. Najszybszym sposobem dla marek na zmniejszenie zapasów jest ograniczenie zakupów paneli front-end, komponentów i całych urządzeń SI oraz wprowadzenie agresywnych promocji w celu stymulowania sprzedaży. TrendForce prognozuje, że dostawy monitorów LCD osiągną poziom 139,9 mln sztuk w 2022 r., co oznacza spadek o 3,5% r/r. Jednak strategia wysyłki, którą markowi producenci stosują do kontrolowania zapasów, może zwiastować szczyt sezonu bez szczytu i zimę niezadowolenia producentów paneli i SI w drugiej połowie 22 roku.

Źródło:Trend Force

Zobacz

Masz jeszcze środki na viaTOLL? Tylko do 30 września możesz je odzyskać

Wnioski o zwrot środków z nieczynnego już systemu poboru opłat drogowych viaTOLL można składać do piątku 30 września - poinformowała PAP Katarzyna Paterak-Kondek, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

Wall Street odżyło. Nasdaq w górę o ponad 2%

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami. Tym samym przerwana została seria sześciu spadkowych dni z rzędu, która sprowadziła główne indeksy amerykańskich giełd do najniższych poziomów w 2022 roku.

Wojewoda zachodniopomorski: Gazociąg Baltic Pipe ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy

Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli obniżyć ceny gazu. Inwestycja ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy – powiedział PAP wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Uruchomienie gazociągu ma nastąpić 1 października br.

Nowe informacje nt. interwencji na rynku energii i windfall tax nadal dużo nie wyjaśniają (opinia)

Nowe informacje o planowanej interwencji na rynku energii i podatku od nadzwyczajnych zysków nadal dużo nie wyjaśniają, trudno sformułować na ich podstawie bazowy scenariusz i przełożyć na modele wycen i prognoz finansowych spółek z sektora energetycznego - oceniają analitycy.

Wall Street zbiera żniwo podwyżek stóp procentowych

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami. To kolejny dzień na minusie, chociaż początek dnia przyniósł próbę odbicia. Spośród głównych indeksów lekki wzrost zanotował jedynie Nasdaq.

Min. Moskwa: Polska już jest, a będzie w większym stopniu, hubem gazowym Europy

Polska już jest, a w jeszcze większym stopniu będzie, hubem gazowym Europy – mówiła we wtorek dziennikarzom minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
- Reklama -

REKLAMA