Praca w IT – nie taka straszna!

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
4 min

Dziś nie trudno dostrzec jak branża IT staje się coraz to ciekawszym kąskiem dla osób szukających zatrudnienia lub też świeżego startu na nieznanym wcześniej rynku. Czasami jednak możemy mieć błędne skojarzenia, dotyczące tego, jak faktycznie wygląda praca w tym sektorze. Czas jednak zerwać ze stereotypami! Dzisiejszy artykuł pokaże Wam, że praca w IT to nie jest wyłącznie programowanie!

Rdzeń firmy IT

Często boimy się IT – firmy z tej branży zajmują się projektami, które nieraz są niezbyt zrozumiałe dla przeciętnego członka społeczeństwa. Skoro już jednak wspomnieliśmy o programistach, to trzeba nieco pokazać istotę ich pracy. Podstawowymi czynnikami, mogących pomóc nam w ich pogrupowaniu jest język, w którym się specjalizują oraz to czy są tak zwanymi „front-endowcami” czy „back-endowcami”. To, na jaki język się oni zdecydują, zależy tak naprawdę tylko od nich i w pewnym stopniu od… potrzeb rynku! Łatwo to dostrzec po najróżniejszych kursach i ich popularności. W naszym regionie Europy bezapelacyjnie prym wiedzie język Java. Cytując Michała Mysiaka, CEO Software Development Agency: „Właśnie Java daje największe możliwości uzyskania zatrudnienia w regionie CEE, a dodatkowo w łatwy i stosunkowo bezbolesny sposób umożliwia migrację do innych języków i technologii” (źródło: https://mamstartup.pl/programowanie/13884/jak-wybrac-szkole-programowania-opinie-ceo-software-development-academy). Jeżeli chodzi o kwestie „front-endu” i „back endu”, to możemy to wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Front-End developer zajmuje się tworzeniem aplikacji oraz stron, które są przede wszystkim estetyczne i łatwe w obsłudze, natomiast back-end developer dba o wydajność i bezpieczeństwo aplikacji, poprzez tworzenie niezawodnego kodu.

Ludzie do zarządzania

Błędem byłoby jednak myślenie, że programiści to jedyne osoby pracujące w IT. Czasami może się przecież zdarzyć sytuacja, w której pracownicy danej firmy… niekoniecznie mają tak rozległą wiedzę na temat samych zagadnień. Świetnym przykładem mogą być project managerowie, którzy swoim doświadczeniem z zakresu zarządzania pomagają danej firmie w tym, aby żaden z projektów nie miał niepotrzebnych przestojów czy też problemów. Wspominaliśmy o „brakach wiedzy” nie bez powodu. Często możemy być świadkami sytuacji, w której firmy stawiają na ludzi niezwiązanych z branżą IT, jednak z ogromnym zapleczem doświadczenia z zakresu zarządzania!

Szukasz dziury w całym?

Co, jeżeli ani nie macie konkretnego wykształcenia z zakresu bycia managerem, ani raczej nie czujecie, że spisalibyście się w roli programisty? Otóż uwierzcie nam – dla was też coś się znajdzie! Świetnym pomysłem może być spróbowania się na stanowisku testera. Możemy go przyrównać do kogoś, kto po prostu szuka dziury w całym – w tym przypadku aplikacji. Jego zadanie to wyłapywani wszystkich błędów czy funkcji, które nie działają w odpowiedni sposób. To także świetne stanowisko „entry-level” – dzięki niemu możemy szybko zorientować się w tym, w czym czujemy się mocni i czym moglibyśmy potencjalnie zajmować się w przyszłości!

Podsumowanie

Programista, project manager czy tester to zaledwie trzy stanowiska, na które można aplikować, jeżeli wiążemy swoją przyszłość z branżą IT. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że to nie wszystko, co oferuje nam rynek – nie wspomnieliśmy dzisiaj, chociażby o UX designerach czy grafikach! Może więc nadszedł czas, abyście i wy pomyśleli nad swoją przyszłością?

- Advertisement -

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -