Sztuczna inteligencja nie ma konkurencji – korzysta z niej już 94% specjalistów IT

Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
2 min

Technologia, która kiedyś była tylko fantazją science-fiction, jest teraz codziennym narzędziem pracy dla 94% polskich specjalistów IT. Sztuczna inteligencja (AI) przemienia nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale również to, jak się uczymy i jak widzimy naszą przyszłość w IT.

Badanie przeprowadzone przez No Fluff Jobs, polski portal IT z ogłoszeniami o pracy, pokazało, że ponad 70% polskich specjalistów IT planuje edukować się w zakresie AI, a prawie 17% rozważa całkowitą zmianę kierunku kariery na rzecz specjalizacji związanej z AI. W tym samym czasie, niemal 29% badanych obawia się, że AI zastąpi ich w pracy w ciągu najbliższych kilku lat.

Wśród firm, 53% pozwala na korzystanie z AI przez wszystkich pracowników IT, podczas gdy 37% decyduje o tym na podstawie stanowiska. Niewielki odsetek firm, około 10%, nadal nie pozwala swoim pracownikom na korzystanie z AI z powodu obaw o wydajność i potencjalne kosztowne błędy.

Jednak, jak podkreśla Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, przyszłość jest nieubłagana: “Koszt treningu AI spada o 70% rok do roku. Już teraz ponad połowa firm pozwala na używanie rozwiązań z tego obszaru przez wszystkich w dziale IT, a prędzej czy później większość organizacji zaadaptuje na własne potrzeby jakieś narzędzia AI”.

Narzędziem AI najczęściej wykorzystywanym w zespołach IT jest ChatGPT, który na co dzień w swojej pracy używa aż 80,2% badanych. Na drugim miejscu znajduje się GitHub Copilot, a na trzecim GPT-3/4.

Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs, podkreśla, że firmy, które inwestują w przekwalifikowanie i rozwój swoich pracowników, będą zbierać owoce pracy dużo szybciej niż te, które pozostają przy starych podejściach: “Wystarczy popatrzeć na dane z GitHuba, które uświadamiają nam, że już dziś można pisać kod o połowę szybciej przy użyciu co-pilota”.

SOURCES:No Fluff Jobs
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *