Teleporady przyciągają cyberprzestępców

- Reklama -

Pandemia przyspieszyła procesy cyfryzacji w służbie zdrowia. Niestety, tym samym sektor bardzo szybko znalazł się na celowniku hakerów.

Raport SecurityScorecard oraz Dark Owl wskazuje na kilka istotnych zagrożeń wynikających z przyspieszonej cyfryzacji służby zdrowia. Z danych amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej wynika, że ​​liczba udzielanych teleporad w szczytowym okresie pandemii wzrosła 350-krotnie w porównaniu z poziomem sprzed koronawirusa. Analitycy z SecurityScorecard i Dark Owl przyjrzeli się 148 największym dostawcom usług telezdrowia i wytypowali kilka niepokojących trendów. Najważniejsze z nich to:

–      117 proc. wzrost alertów bezpieczeństwa
–      65 proc. wzrost częstotliwości instalowania poprawek
–      16 proc. wzrost incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa aplikacji
–      42 proc. wzrost interwencji związanych z FTP (protokołem transmisji danych)
–      27 proc. wzrost interwencji związanych problemów związanych z RTP (protokół zdalnego pulpitu).

Autorzy raportu zwracają również uwagę, że począwszy od lutego 2020 roku nastąpił znaczny wzrost wycieków danych z placówek świadczących teleporady. W Darknecie coraz częściej zaczęły pojawiać się oferty sprzedaży bazy danych pacjentów, a także zestawy oprogramowania ransomware, zaprojektowanego specjalnie z myślą o destrukcji infrastruktury medycznej służby zdrowia. Natomiast pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż pomimo narastających zagrożeń, sektor medyczny nie zamierza się poddawać. Badacze podkreślają, że opieka zdrowotna poprawiła swój stan bezpieczeństwa, przesuwając się w tym roku z 10 na 9 miejsce wśród 18 ocenianych branż.

–      Należy doceniać działania służby zdrowa, która pomimo tego, że jest przytłoczona napływem pacjentów i musi radzić sobie z wyzwaniami związanymi z COVID-19, nie zapomina o kwestiach związanych z ochroną danych oraz infrastruktury IT. To bardzo pozytywny trend, który dostrzegamy również na naszym rodzimym rynku. Choć należy przyznać, że są też placówki zdrowia traktujące cyberochronę po macoszemuprzyznaje  Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -