Tożsamość cyfrowa – jakie zmiany nas czekają?

Udostępnij

W dobie wszechobecnego rozwoju tożsamość cyfrowa jest kolejną innowacją i krokiem do pełnej cyfryzacji. Płynie z tego wiele korzyści, ale także zagrożeń wynikających z bezpieczeństwa. Wiele wskazuje na to, że kolejny krok to opracowanie nowego systemu, wykorzystującego bardziej zaawansowane technologie, zwiększające bezpieczeństwo. Jak daleko posunie się rozwój tożsamości cyfrowej i co czeka nas dalej? Przyjrzyjmy się temu.

Każdy człowiek posiada dokument tożsamości. Wraz z rozwojem technologii cyfrowej zaczęły one również przybierać formę cyfrową. Już dziś możemy posiadać dowód z elektronicznym chipem oraz korzystać z aplikacji mobilnych, w których wykorzystujemy swoje e-ID. Zadaniem tożsamości cyfrowej jest zapewnienie wiarygodnego uwierzytelniania oraz ułatwienie dostępu do dokumentów.

Tożsamość cyfrowa dziś

Dziś z tożsamości cyfrowej korzysta przede wszystkim bankowość internetowa oraz mobilna. Każdy, kto używa aplikacji banku, posiada e-ID. Coraz częściej przy logowaniu wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, na przykład odcisk palca. Jest to znak, że zabezpieczenia ulegają poprawie. Jednak nie zmienia to faktu, że nadal należy zachować ostrożność. Hakerzy śledzą zmiany i tworzą nowe możliwości ominięcia tych zabezpieczeń. – Bezpieczeństwo jest dużym wyzwaniem, ale wiele wskazuje na to, że tożsamość cyfrowa w najbliższym czasie rozwinie się w tym kierunku. Widać wyraźny wzrost transakcji internetowych – społeczeństwo „przenosi się” do świata wirtualnego dla oszczędności czasu i własnej wygody. Jest to przesłanka do tego, aby pracować nad zwiększeniem bezpieczeństwa w tej kwestiizauważa Glauco Molnari, ekspert Platon Life. 

Wyzwania na przyszłość

Co czeka nas w przyszłości?  – W grę mogą wchodzić: blockchain, biometria behawioralna i sztuczna inteligencja. Blockchain sprawdzi się w tworzeniu tokenizowanych tożsamości cyfrowych – jak już wiemy, zapewnia wysokie bezpieczeństwo w tej kwestii. Taki system będzie czymś więcej niż tylko skanerem linii papilarnych. Przez biometrię behawioralną rozumiane są techniki takie jak: dynamika naciśnięcia klawiszy, analiza chodu, identyfikacja głosu czy analiza podpisuprognozuje ekspert.

E-ID może być również wydawane przez organizacje państwowe. – W Czechach funkcjonuje eObcanka, a w Polsce mObywatel – aplikacje, w których znajduje się elektroniczny dowód tożsamości. Są one wysoce scentralizowane, a co za tym idzie, osoba z nich korzystająca nie ma kontroli nad swoimi danymi. W Chinach ta sytuacja jest o wiele bardziej zaawansowana. Zachowania społeczeństwa są monitorowane poprzez zastosowanie rozpoznawania twarzy, big data oraz sztucznej inteligencji, co zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo zauważa Glauco Molnari, ekspert Platon Life. 

Cyfrowe systemy identyfikacyjne to wyraźny trend, który prężnie się rozwija – zarówno w formie scentralizowanej, jak i zdecentralizowanej. Ta zmiana w życiu społeczeństwa jest nieunikniona, dlatego to odpowiedni czas na edukację w zakresie bezpieczeństwa oraz korzyści płynących z tożsamości cyfrowej.

Źródło:Platon Life

Zobacz

Polacy pracują nad rozwiązaniem, które pomoże sprowadzić próbki z Marsa na Ziemię

Próbki zgromadzone przez łazika Perseverance na powierzchni Marsa mają dotrzeć na Ziemię już w 2031 roku. Polscy inżynierowie opracowali prototyp podwozia dla łazika odpowiedzialnego za zebranie i transport próbek na pokład statku kosmicznego, który przewiezie je na Ziemię.

W czasie Światowego Forum Miejskiego 11 stref tematycznych na terenie Katowic

W czasie Światowego Forum Miejskiego na terenie Katowic funkcjonuje 11 stref tematycznych, bezpłatnych i dostępnych bez rejestracji. W niedzielę po południu zainaugurowano działalność „Strefy Innowacji WUF11”, prowadzonej przez katowicki samorząd.

Transakcje na rynku magazynów chwilowo zwolniły. Jakie są perspektywy?

Po rekordowym 2021 roku aktywność inwestorów na polskim rynku...

Uroczystość podniesienia flag rozpoczęła Światowe Forum Miejskie w Katowicach

Uroczystość podniesienia flag Polski i ONZ rozpoczęła w niedzielę 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach (World Urban Forum – WUF11). Niedziela traktowana jest jako „dzień zero” tego kilkudniowego wydarzenia, ceremonia otwarcia WUF11 odbędzie się w poniedziałek rano.

PKP Intercity: przejazdy dla Ukraińców na ogólnych zasadach od 1 lipca

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity - przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Cena gazu ziemnego w poniedziałek po południu spada poniżej 130 dol.

W poniedziałek po południu w holenderskim hubie TTF gaz ziemny z dostawą w lipcu staniał o blisko 1 proc. i kosztuje poniżej 130 dol. za MWh.
- Reklama -