Transformacja Engave: nowa strategia, nowy model biznesowy, nowa kadra

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT  - NewsRoom Brandsit 5 min czytania

Firma technologiczna Engave S.A. zmienia strategię działania na rynku i przekształca się w dostawcę usług strategicznego doradztwa technologicznego oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych i IT wspierających transformację cyfrową przedsiębiorstw. Decyzjom tym towarzyszą zmiany personalne. Stanowisko dyrektor zarządzającej w spółce objęła aktualnie Olga Zelent.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw to nowa misja Engave. Firma działająca na polskim rynku od 2010 roku jako Integrator IT ogłosiła właśnie zmianę modelu biznesowego. Od tej pory z firmy usługowo-handlowej w obszarze IT przekształca się w dostawcę strategicznego consultingu technologicznego i innowacji do MŚP i korporacji. W ten sposób wspierając ich wzrost, konkurencyjność i pomagając im poprawić wyniki finansowe.

Adrianna KilińskaNowy kierunek rozwoju komentuje prezes zarządu Engave, Adrianna Kilińska – Obecnie, gdy technologie rozwijają się w tempie wykładniczym, a firmy z dnia na dzień tracą swoją przewagę konkurencyjną, digitalizacja jest nieunikniona. Ale trzeba do niej podejść mądrze. Dla Engave wspieranie klientów w doborze optymalnych technologii było zawsze w DNA, teraz jednak chcemy skupić się na bardziej holistycznym podejściu, które pozwoli powiązać strategiczne cele klientów z ich transformacją cyfrową w taki sposób, by stała się ona dźwignią ich długofalowego wzrostu.

Transformacja cyfrowa stanowi dla wielu organizacji zbyt duże wzywanie, o czym świadczą coraz liczniejsze przykłady nieudanych projektów. W związku z tym Engave wykorzysta dotychczasowe doświadczenia i szeroką wiedzę technologiczną, aby – oprócz dostarczania innowacji dla MŚP i korporacji – świadczyć usługi strategicznego doradztwa technologicznego według wybranej, światowej metodyki. Firmie zależy na holistycznym spojrzeniu na organizację klienta i upatrywaniu skuteczności transformacji cyfrowej w tworzeniu wartości dzięki zintegrowaniu czterech ekosystemów: ekosystemu rozwiązań dla klientów, operacji, technologii i ludzi.

Jak podkreśla Adrianna Kilińska – Wyłącznie w ten sposób firmy mogą oferować swoim klientom kompleksowe, konkurencyjne rozwiązania. Chodzi nie tylko o odpowiedni dobór technologii, ale przede wszystkim, o ludzi i kulturę organizacyjną, które będą napędzać transformację cyfrową w firmach. Jeśli nie przygotujemy do cyfrowej zmiany swojego zespołu, nawet najlepiej zdefiniowane założenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Prezes zwraca przy tym uwagę na znaczenie strategicznego doradztwa technologicznego, które musi pójść w parze z dostarczaniem digitalizacji. Engave chce świadczyć kompleksowe usługi także z zakresu doboru technologii z puli własnych rozwiązań lub swoich partnerów, budowania na tych produktach dodatkowych usług, kreowania innowacji cyfrowych i wdrażaniu tychże według przyjętej metodyki.  Obecnie firma rozwija Ekosystem Rozwiązań dla Klientów. Docelowo będzie to platforma, na której Engave połączy sprzedaż usług doradczych i sprzedaż innowacyjnych narzędzi technologicznych. Za jej pośrednictwem firmy będą mogły zdobyć wskazówki, jak monetyzować inwestycje w rozwiązania cyfrowe. W przyszłości platforma będzie rozbudowywana o dodatkowe wertykalne moduły.

Szeroko zakrojone zmiany w modelu biznesowym skłoniły zarząd do zmian kadrowych i powołania m.in. dyrektora zarządzającego. Ponieważ w Engave stawia się na talenty i różnorodność w biznesie, zaproszono do współpracy Olgę Zelent od kilku lat związaną z branżą nowych technologii.

Realizując nową strategię, będziemy koncentrować się na tworzeniu wartości i dostarczaniu udoskonalonych rozwiązań biznesowych opartych na nowych technologiach. Dzięki temu nasi klienci otrzymają nowe możliwości osiągania przewagi konkurencyjnej i skalowania działalności. – komentuje Olga Zelent, dyrektor zarządzający Engave S.A. i dodaje – Konsekwentnie będziemy rozwijać i udostępniać naszym klientom nowoczesne technologie, oprogramowanie i platformy mobilne, tak aby realizowane procesy, były jeszcze bardziej efektywne i przyjazne dla biznesu i ludzi. Znaczną część uwagi poświęcę na wzrost przychodów, realizowany głównie poprzez sukcesywną ekspansję na rynku krajowym. Moim celem jest też edukacja MSP w zakresie nowych technologii i cyfryzacji. Ta świadomość w sektorze jest wciąż zbyt niska. Wspierając budowę strategicznych, zdigitalizowanych rozwiązań, zadbamy o jeden z najważniejszych czynników wzrostów: konkurencyjne zespoły i reskill zagrożonych zmianami stanowisk. Engave, to firma z ogromnym potencjałem, która nieustannie rozszerza swoją działalność o nowe usługi i rynki. To dla mnie ekscytujące wyzwanie, do którego podchodzę z dużym entuzjazmem i licznymi pomysłami. Cieszę się, że będę miała możliwość pracować i budować tak profesjonalny zespół.

Nowej dyrektor powierzono zarządzanie operacyjne i koordynację działań wszystkich działów w firmie, zarówno tych już istniejących, jak i tych, które zostaną utworzone ze względu na nową linię biznesową Engave. Nowy model biznesowy i nowa strategia spółki powstały podczas trwającego od kilku miesięcy strategicznego projektu doradczego w Engave.

Skomentuj
- Reklama -

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w

3 min czytania

Czym są strefy czystego transportu i miasta niskoemisyjne?

Jednym wśród wielu działań stopniowo realizowanych w Polsce w celu wsparcia środowiska naturalnego i minimalizacji negatywnego oddziaływania człowieka jest wdrażanie

4 min czytania

W Polsce powstaną małe elektrownie jądrowe. Rządowy fundusz podpisuje umowy

NFOŚiGW i Orlen Synthos Green Energy w ramach inwestycji kapitałowej doprowadzą do przygotowania, budowy i komercjalizacji obiektów energetyki jądrowej przy

3 min czytania