- Reklama -

Wybieramy domenę – poradnik dla blogerów

Zobacz

- Reklama -

Zakładanie własnego bloga bywa niezwykle ekscytującym zajęciem. Jednak wielu początkujących blogerów popełnia te same błędy i np. wymyślają nietrafione nazwy lub wykupują zbyt dużą liczbę domen. Poznaj podstawowe zasady blogosfery i załóż bloga, który osiągnie sukces.

Jak wybrać nazwę dla bloga?

Najtrudniejszym etapem zakładania bloga jest wybór domeny. Warto poświęcić trochę czasu i wybrać tę, która będzie zgodna z tematyką naszej strony. Przede wszystkim nie powinna ona ograniczać i sugerować czytelnikowi, że znajdzie się na niej treść poświęcona wyłącznie jednemu zagadnieniu. Być może w międzyczasie zmienimy zainteresowania lub zechcemy pisać o nieco innych obszarach naszego hobby? Dobrze, by nazwa bloga była prosta i dała się łatwo zapamiętać. Wybierzmy krótką nazwę, najlepiej w języku, w którym będziemy zamieszczać wpisy.

Nazwa bloga powinna sugerować potencjalnemu czytelnikowi, z jaką branżą ma do czynienia. Wielu początkujących autorów wybiera nazwy, w których znajdują się słowa kluczowe i frazy związane z poruszaną przez nich tematyką – dobrze, by nie były zbyt szczegółowe.

Jak wybrać rozszerzenie nazwy?

Rozszerzenie nazwy, czyli skrót pojawiający się po znaku kropki w domenie, jest równie ważny co nazwa bloga. Będzie to miało duże znaczenie w dalszym funkcjonowaniu naszej strony. Istnieje ogromna ilość możliwości, lecz większość blogerów wybiera domenę z końcówką .pl lub .com. Jednak nie ograniczajmy się wyłącznie do nich. Każde państwo ma swoje indywidualne rozszerzenia i warto je znać. Niewykluczone, że jedno z nietypowych rozszerzeń idealnie sprawdzi się w naszej sytuacji i korzystnie wpłynie na rozpoznawalność bloga.

Podczas wyboru rozszerzenia należy ustalić, w jakich krajach znajdzie się nasza grupa docelowa. Jeżeli planujemy zawojować zagraniczne rynki, wówczas nie warto wybierać końcówki .pl. W tej sytuacji wskazany jest wybór rozszerzenia charakterystycznego dla danego państwa. Zadbajmy o to wcześniej, nawet jeśli nie planujemy ekspansji na różne rynki. Po kilku latach blogowania możemy zmienić zdanie, a adresy stron i blogów to cyfrowe nieruchomości, na które poluje wiele osób.

O czym jeszcze pamiętać przy zakładaniu bloga?

Wybór odpowiedniej nazwy to tylko część pracy, jaką musi wykonać bloger. Niemniej ważny jest zakup odpowiedniego hostingu. Im będzie on szybszy i pojemniejszy, tym lepiej. Strony mają tendencję do zawieszania się, dlatego też przy wybieraniu hostingu sprawdźmy, czy firma hostująca działa szybko i sprawnie. Będzie to gwarancją, że w razie problemów ze stroną usterka zostanie szybko usunięta. To szczególnie istotne, gdy zamierzamy traktować bloga jako sposób na zarabianie pieniędzy. Ponadto, jeżeli zaczynamy przygodę z blogowaniem, nie kupujmy od razu zbyt dużej ilości domen. Często wystarczą dwie podstawowe. Jeżeli obawiamy się, że ktoś się pod nas podszyje, wówczas rozważmy zakup większej ich ilości. Jednak w większości przypadków jest to zazwyczaj niepotrzebny wydatek.

- Reklama -

Polecamy

- Reklama -