Założyciel OVHcloud chce przejąć Qwant “francuskiego Google”

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit 2 min
2 min

Octave Klaba, założyciel OVHCloud, potwierdził rozmowy dotyczące przejęcia większościowego udziału we francuskiej wyszukiwarce Qwant. Qwant, której prezydent Macron kiedyś określił jako “francuski Google”, jest dostępna w wielu językach, ale nigdy nie zdobyła znaczącego udziału w rynku. Ostatnio firma odnotowała stratę netto w wysokości 9,1 miliona euro przy sprzedaży 11,9 miliona euro, co sugeruje, że planowane przejęcie może być raczej akcją ratunkową.

Po przejęciu Qwant ma zostać przeniesiony do nowo utworzonej spółki holdingowej o nazwie Synfonium, w której Klaba posiada 75% udziałów, a Caisse des Depots et Consignations (CDC) – 25%. Firma Synfonium ma na celu stworzenie “europejskiego mistrza usług opartych na chmurze”, oferując usługi współpracy, takie jak zdalne przetwarzanie, przechowywanie w chmurze, funkcje wyszukiwarek, wideokonferencje i inne aplikacje.

Francuska firma specjalizująca się w chmurze obliczeniowej, Shadow, również ma stać się częścią Synfonium. W przyszłości Synfonium planuje dodać dodatkowe usługi do swojej platformy poprzez połączenie wewnętrznych rozwiązań, dodatkowych przejęć i partnerstw z firmami. Synfonium ma służyć jako “host i akcelerator” dla europejskich innowacyjnych technologii.

W oświadczeniu CDC czytamy: “Zbudowanie kompletnej platformy współpracy w chmurze opartej i będącej własnością w Europie wymaga odpowiednich partnerów, a my łączymy niezwykłą grupę z Synfonium”. Octave Klaba dodał: “Wierzymy, że Europa ma dużą liczbę innowacyjnych rozwiązań programowych, które odniosłyby duże korzyści z platformy zaprojektowanej do ich zoptymalizowanej dystrybucji i interakcji”.

SOURCES:Inside IT
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz