“Zielona wyspa” dla programistów

Bartosz Martyka
4 min

Polscy programiści należą do jednych z najlepszych na świecie, a polska branża IT nieustannie się rozwija. Nie dziwi więc, że coraz więcej młodych ludzi z całego świata właśnie w naszym kraju chce rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Polskie software house’y oferują bowiem możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia również początkującym programistom z innych krajów. Z takiej szansy postanowił skorzystać 21-letni Eduardo Gomez Marrero z Hiszpanii, stażysta w Altimi Software House.

To było cenne doświadczenie

Eduardo przyjechał do Wrocławia dzięki programowi Erasmus. Do wyboru miał praktyki w różnych krajach Europy. Rozważał dwa – Polskę oraz Irlandię. Zdecydował się na Polskę, ponieważ nasz kraj oferuje większe możliwości uczenia się pod okiem doświadczonych specjalistów IT. Czas spędzony tutaj postanowił wykorzystać na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych, cennych doświadczeń. Dla Eduardo staż w Altimi był pierwszym zetknięciem się z pracą w software house’ie.

Wiedza, którą zdobyłem podczas studiów nie była wystarczająca i nie pozwalała mi w pełni wykorzystać potencjału w przyszłej pracy. Dlatego bardzo ucieszyłem się, kiedy dostałem możliwość odbycia stażu w Altimi. Dzięki tym trzem miesiącom nauczyłem się samodzielnej pracy. Miałem także szansę czerpać wiedzę od prawdziwych specjalistów w dziedzinie IT, którzy zawsze służyli pomocą i dobrą radą. Dziś wiem, że ten okres był najbardziej wartościowym doświadczeniem, jakie miałem okazję zdobyć.

Polska – idealne miejsce na start

Dla Eduardo Polska jest niezwykle obiecującym miejscem na rozpoczęcie kariery w branży IT. Ze względu na kryzys gospodarczy oraz brak środków do edukacji studentów, takie kraje, jak Hiszpania czy Portugalia, nie są skłonne zatrudniać początkujących programistów. Dla firm są to wydatki, co do których nie ma pewności, że się zwrócą. Jak podkreśla Eduardo, w Hiszpanii niezwykle trudno jest znaleźć dobry staż. Firmy wolą zatrudniać wyspecjalizowanych w swoim fachu pracowników, których obecność w firmie przyniesie realnie szybki zyski.

W kraju, z którego pochodzę nie ma miejsca dla początkujących programistów. Dlatego bardzo chciałbym zostać w Polsce na dłużej, by tu rozwijać swoje umiejętności i wkrótce stać się senior developerem. Obecnie programuję w języku PHP, uczę się C# oraz .NET Core. Bardzo chciałbym zostać etycznym hakerem – mówi Eduardo.

Polskie programowanie na europejskim poziomie

Eduardo docenia nie tylko sam klimat miasta, pozwalający na swobodne wyrażanie siebie, ale także wysoką wartość doświadczenia zdobytego podczas praktyk. Zwraca także uwagę na to, że nauczył się programowania na europejskim poziomie.

REKLAMA

Podczas tych 3 miesięcy nauczyłem się więcej, niż przez wszystkie lata studiów. Zdobyłem przede wszystkim wiedzę praktyczną, dzięki czemu czuję się pewniej we wszystkich zagadnieniach związanych z kodowaniem – dodaje Eduardo. A co myśli o Polakach i polskich programistach? Jesteście bardzo mili, uprzejmi i skromni. Choć na pierwszy rzut oka wydajecie się chłodni, to zyskujecie przy bliższym poznaniu. Doceniam wiedzę polskich programistów, chęć pomocy, a także wysoki poziom nauczania na polskich uczelniach.

Polska to niezwykle atrakcyjny kierunek dla osób, pragnących rozwijać swoje umiejętności w branży IT. Wysokie kompetencje specjalistów, ich niezwykła uprzejmość oraz chęć niesienia pomocy nowym pracownikom sprawia, że coraz więcej młodych programistów przyjeżdża właśnie tutaj, by rozwijać swoje programistyczne umiejętności. Altimi, wrocławski software house, to bez wątpienia jedno z tych miejsc na mapie Polski, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania przyszłościowego stażu lub atrakcyjnej pracy.