[the_ad_group id="105318"]

Zyski na papierze, straty w rzeczywistości: Oszustwa kryptowalutowe

[the_ad_group id="105318"]

Zyski na papierze, straty w rzeczywistości: Oszustwa kryptowalutowe

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) przejął 112 milionów dolarów z sześciu kont wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy pochodzących z kryptowalutowych oszustw i szuka ofiar, aby zwrócić im skradzione środki.

Zespół Bitdefender zwraca uwagę, że w oszustwach tego typu hakerzy pielęgnują długoterminowe relacje z ofiarami. Następnie zachęcają je do inwestowania w fałszywe platformy handlu kryptowalutami. Ostatecznie środki ofiar są kierowane na konta kontrolowane przez cyberprzestępców i adresy kryptowalut.

Oszustwa online są coraz częstsze

W zeszłym roku Internet Crimes Complaint Center (IC3) wydział FBI do walki z cyberprzestępczością ujawnił, że oszustwa inwestycyjne spowodowały więcej strat niż jakiekolwiek inne oszustwa zgłoszone przez opinię publiczną, a ich łączna kwota przekroczyła 3,31 miliarda dolarów.

„Te szczególnie okrutne oszustwa – w przypadku których hakerzy starannie pielęgnują relacje ze swoimi ofiarami – zrujnowały rodziny i kosztowały poszczególne osoby oszczędności całego życia. Teraz, gdy przejęliśmy część skradzionych wirtualnych walut, postaramy się szybko zwrócić je ofiarom”.

zastępca prokuratora generalnego Kenneth A. Polite Jr. z Wydziału Kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości

Większość zgłoszeń pochodziła od ofiar w wieku od 30 do 49 lat, a oszuści często atakowali je za pośrednictwem mediów społecznościowych, portali randkowych, wiadomości tekstowych i błędnie wybieranych połączeń telefonicznych.

„Oszuści czasami spędzają całe miesiące na zdobywaniu zaufania swoich ofiar, zanim ostatecznie zaproponują im inwestycję w kryptowaluty. Ofiary są następnie kierowane na platformy do inwestowania lub odsyłane do innych przestępców udających doradców inwestycyjnych lub przedstawicieli obsługi klienta. Niestety w takich przypadkach poszkodowani do końca nie chcą uwierzyć, że zostali oszukani i ostatecznie tracą oszczędności całego swojego życia. Dlatego jeśli spotkasz się z lukratywną ofertą inwestycji, którą zaproponuje Ci znajomy z sieci, dokładnie przeanalizuj ryzyko. Jeśli się na nie zdecydujesz, to archiwizuj całą korespondencję związaną z inwestycją, ponieważ dzięki temu w razie wykrycia oszustwa będziesz miał szanse na odzyskanie środków”

Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender

Za pośrednictwem portfeli kryptowalut przestępcy udostępniają fałszywe strony internetowe zaprojektowane w celu naśladowania legalnych platform handlowych lub aplikacje, które ofiary pobierają na swoje telefony, lub złośliwe kontrakty.

„Kiedy ofiary dokonają początkowej inwestycji, platformy rzekomo wykazują znaczne zyski. Czasami ofiary mogą nawet wycofać niektóre z tych początkowych korzyści, co ma jeszcze bardziej zwiększyć ich zaufanie do programu. Dopiero po dokonaniu dużej inwestycji pokrzywdzeni stwierdzają, że nie są w stanie wypłacić swoich środków”.

Departament Sprawiedliwości

Stany Zjednoczone przejmują 112 milionów dolarów i szukają ich właścicieli

Służby Federalne zachęcają mieszkańców USA do skontaktowania się z lokalnym biurem terenowym FBI lub odwiedzenia strony www.fbi.gov/cryptoguard, jeśli uważają, że padli ofiarą lub znają kogoś, kto padł ofiarą oszustwa kryptowalutowego.

[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów