Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Ataki DDoS zyskują na sile. Padł europejski rekord

Udostępnij

Atak DDoS mający miejsce we wrześniu w jednym z państw Europy Wschodniej pobił poprzedni rekord ustanowiony w lipcu. Co istotne, oba ataki zostały powstrzymane i nie wyrządziły ofiarom zbyt wielkich szkód.

Akamai w lipcu poinformowało o ataku DDoS, który osiągnął szczytową wartość 659,6 Mpps. Natomiast we wrześniu ta sama firma wykryła i złagodziła podobny incydent, ale zanotowano aż 704,8 Mpps.  Jest to nowy europejski rekord. Napastnicy przeprowadzili 201 ataków wymierzonych w 1813 adresów IP, rozmieszczonych w ośmiu różnych podsieciach w sześciu lokalizacjach. Tak mocno rozproszony cyberatak znacznie utrudnia właściwą ocenę incydentu, nie wspominając już o jego powstrzymaniu.

DDoS to skrót od angielskiego “Distributed Denial of Service”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza  “rozproszoną odmowę usługi”. Celem napastników jest uniemożliwienie działania systemu komputerowego lub usługi sieciowej. Hakerzy wykorzystują do ataku DDoS zainfekowane obce komputery lub serwery.

– DDoS może narazić firmę na poważne straty finansowe. W niektórych przypadkach cyberprzestępcy wykorzystują tę metodę, aby wymusić na przedsiębiorstwach opłatę za powstrzymanie ataku. Co gorsza, DDoS może służyć również jako przykrywka do ukrycia prawdziwych intencji napastników, takich jak infiltracja infrastruktury firmytłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Zwykli użytkownicy nie mają szans na zabezpieczenie się przed atakami DDoS. Jedynie administrator posiada informacje o niespodziewanych skokach w ruchu na stronie internetowej i może podjąć odpowiednie kroki. Natomiast przeciętny internauta instalując antywirusa może zapobiec temu, aby jego komputer był wykorzystywany przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków. Program antywirusowy wykrywa i usuwa ewentualne złośliwe oprogramowanie udostępniające komputer w sieci botnet.

Organizacje, aby ochronić się przed atakami DDoS powinny opracować plan awaryjny zawierający dokładne informacje dotyczące postępowania poszczególnych pracowników w przypadku wystąpienia takiego incydentu. Siła niektórych ataków DDoS jest tak duża, że może całkowicie sparaliżować funkcjonowanie firmy lub instytucji publicznej. Według specjalistów z Bitdefendera po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele przedsiębiorstw, a także organów administracji publicznej w Europie stało się celem masowych ataków DDoS i prawdopodobnie będą one kontynuowane w przyszłości.

Źródło:Bitdefender

Zobacz

Węgry: nie poprzemy limitów cen na import gazu z Rosji

Rząd Węgier nie poprze sankcji unijnych, które będą sprzeczne z węgierskim interesem narodowym, w tym limitu cenowego na rosyjski gaz - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas piątkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Akcje Orlenu w rękach PZU i PKO. Jak wpłynie to na koncern?

Zakup akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa przez PKO BP i PZU nie wpłynie istotnie na ich współczynniki kapitałowe, ale przypomina o ryzyku politycznym, jakie ciąży na spółkach - uważają analitycy.

Minister Czarnek: żadnego kryzysu na uczelniach nie będzie w związku podwyżkami cen prądu

Mogę zapewnić, że żadnego kryzysu na uczelniach nie będzie. Projekty ustaw, które za chwilę będą procedowane, obejmują szkoły, uczelnie i wszystkie placówki oświatowe związane ze szkolnictwem wyższym tak, żeby staryfikować ceny energii - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Czy wkrótce zapłacimy tyle samo za dolara, euro i franka?

Sytuacja na rynku jest wyjątkowa. Wyceny czterech najważniejszych walut...

Implanty z dodatkowymi funkcjami? Nad projektem pracują naukowcy z UŁ

Polscy naukowcy - w tym biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego - pracują nad implantem, który ma przyspieszyć gojenie uszkodzeń kości oraz działać przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Badania mogą okazać się przełomowe dla rozwoju medycyny regeneracyjnej.

Choroba Alzheimera może mieć podłoże autoimmunologiczne

Choroba Alzheimera może nie być chorobą mózgu, ale raczej przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która atakuje mózg – wynika z nowego modelu dot. powstawania choroby Alzheimera, o którym informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia”.
- Reklama -

REKLAMA