Cezary Piekarski powołany na szefa zespołu ds. zabezpieczeń

Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
4 min

Cezary Piekarski został powołany na stanowisko szefa zespołu ds. zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem w Standard Chartered, wiodącym banku międzynarodowym, który w ubiegłym roku otworzył w Warszawie swoje globalne centrum usług. Cezary odpowiada za zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem na skalę globalną i ma za zadanie zbudować zespół ekspertów
w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dołączył tym samym do międzynarodowego kierownictwa ekspertów tego obszaru.

Cyberprzestępczość to zjawisko przybierające na sile. Jak wynika z danych Światowego Forum Ekonomicznego, cyberataki oraz niezgodne z prawem wykorzystywanie i kradzież danych, należą do pięciu najpoważniejszych zagrożeń na świecie[1]. Rośnie także koszt ekonomiczny cyberprzestępczości – z 500 mld USD w 2016 roku do 2,1 biliona USD w 2020[2]. Cyberprzestępczość staje się jednocześnie zjawiskiem coraz bardziej złożonym, a cyberprzestępcy atakują w coraz bardziej wyszukany sposób.

W odpowiedzi na rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa, Polska rozwija związaną z tym obszarem infrastrukturę, instytucje i regulacje, zarówno w przestrzeni cywilnej, jak i wojskowej. Ta największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej, z dobrze wykształconymi ekspertami o szerokich horyzontach i duchem innowacyjności, jest bardzo dobrą lokalizacją dla inwestycji realizowanych przez globalne korporacje w obszarze cyberbezpieczeństwa. Standard Chartered dostrzega duży potencjał tego rynku, dlatego kompletuje w Warszawie zespół doświadczonych ekspertów w tym obszarze, którym będzie kierował Cezary Piekarski”, mówi Rowena Everson, dyrektor zarządzająca globalnym centrum usług biznesowych Standard Chartered w Polsce.

Cezary będzie zarządzał globalnym zespołem ds. przeciwdziałania szkodliwemu oprogramowaniu, ale jego zadaniem będzie również wzmacnianie naszego centrum doskonałości w obszarze cyberbezpieczeństwa, m.in. poprzez rekrutacje wysokiej klasy lokalnych ekspertów, którzy pomogą chronić bank przed cyberzagrożeniami”, mówi Mark Strange, globalny szef ds. usług technologicznych w zakresie bezpieczeństwa w Standard Chartered.

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z kluczowych obszarów rozwoju nowo powstałego globalnego centrum usług biznesowych banku Standard Chartered, które znajduje się w Warszawie. Centrum to, zatrudniające obecnie ponad 190 doświadczonych ekspertów, zostało utworzone w 2018 roku z zadaniem wspierania klientów banku Standard Chartered w Europie i Amerykach w zarządzaniu złożonymi procesami międzynarodowymi o dużej skali. Poza cyberbezpieczeństwem, warszawskie centrum usług banku koncentruje się na obszarach zapobiegania przestępczości finansowej, zarządzania zasobami ludzkimi, operacji bankowych, a także takich procesach, jak np. analizy statystyczne i modelowanie. Firma buduje również zespół prawników wyspecjalizowanych w negocjowaniu umów z rosnącym gronem klientów korporacyjnych i instytucjonalnych banku zlokalizowanych na zachodniej półkuli.

Cezary Piekarski jest menedżerem z kilkunastoletnim doświadczeniem, specjalizującym się w takich obszarach, jak ryzyko technologii, innowacje technologiczne, zapewnienie zgodności, zapobieganie oszustwom i inwestygacje. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu technologii i zarządzania ryzykiem oraz poparte sukcesami umiejętności tworzenia i wdrażania strategii, zarządzania ludźmi oraz kierowania jednostkami organizacyjnymi. Zanim dołączył do grona pracowników Standard Chartered, zdobywał wiedzę i doświadczenie w sektorze telekomunikacyjnym i finansowym. Jest absolwentem Uniwersytetu Oxford Brookes w Wielkiej Brytanii, posiada tez dyplom Executive MBA wydany przez Uniwersytet Quebec w Montrealu. Jest członkiem kilku krajowych i międzynarodowych komitetów sterujących oraz rad konsultacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa.

[1] http://www3.weforum.org/docs/WEF_GRR18_Report.pdf
[2] https://news.microsoft.com/stories/cybercrime/

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *