Cyfrowa Polska zgłasza uwagi do projektu ustawy o dostępności

Udostępnij

Do czerwca 2025 Polska musi wdrożyć postanowienia Europejskiego Aktu o Dostępności. Trwają prace nad specjalną ustawą, która swym zakresem obejmie sporą część dostępnych na rynku produktów i usług. – Kierunek jest słuszny, ale trzeba zadbać o kilka elementów, by nowe przepisy nie zaszkodziły rozwojowi branży nowych technologii w Polsce przekonują eksperci Związku Cyfrowa Polska. Swoje uwagi opisali właśnie w liście do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zapewnienie większej dostępności niektórych produktów i usług dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi – to główny cel Europejskiego Aktu o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), jaki w 2019 roku przyjął Parlament i Rada Unii Europejskiej. Trwają prace nad wdrożeniem prawa w polskich realiach.

Obowiązki stosowania wymogów dostępności będą dotyczyły podmiotów gospodarczych, które oferują produkty lub usługi wymienione w dyrektywie. To między innymi smarftony, komputery, terminale płatnicze czy usługi handlu elektronicznego i bankowości cyfrowej.

Aby uzyskać pewność, że wdrożone rozwiązania będą jak najbardziej korzystne dla dostawców usług oraz konsumentów, Związek Cyfrowa Polska opublikował stanowisko ze szczegółowo rozpisanymi uwagami do projektu ustawy. Organizacja dokument przekazała do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – EAA dotyczy sporego obszaru, bo reguluje zarówno oferty sektora prywatnego, jak i ma zastosowanie do zamówień sektora publicznegowyjaśnia Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski. Dlatego, jako organizacja zrzeszająca największe firmy z branży nowoczesnych technologii, a jednocześnie dbająca o jak najlepszy rozwój rynku cyfrowego w Polsce, postanowiliśmy podzielić się naszą opinią i doświadczeniem z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Mamy nadzieję, że spisane przez nas uwagi pozwolą wypracować najkorzystniejsze z wielu perspektyw rozwiązaniadodaje Michał Kanownik.

Konieczna spójność w ramach UE

W wystosowanym przez Cyfrową Polskę piśmie znalazło się pięć uwag ogólnych. Wśród nich –postulat maksymalnej harmonizacji polskiej ustawy z oryginalną treścią EAA. Jak najbliższa oryginałowi treść pozwoli, zdaniem ekspertów Cyfrowej Polski, wyeliminować rozbieżne wymogi dostępności w państwach członkowskich UE, a tym samym zagwarantować swobodny przepływ produktów i usług objętych regulacją.

Związek Cyfrowa Polska apeluje też o spójność w transpozycji wykazu produktów oraz o zagwarantowanie arbitrażu i mediacji pozapaństwowych jako rekomendowanych sposobów rozwiązywania sporów między konsumentami a dostawcami usług. W piśmie czytamy także, że Polska powinna skonsolidować odpowiedzialność za nadzór i egzekwowanie rynku w jednym podmiocie, na przykład Urzędzie Nadzoru Rynku i Egzekwowania Prawa.

Rozwiązania przyjazne dla konsumentów

W pracach nad ustawą istotne jest także doprecyzowanie szczegółów. Zdaniem Michała Kanownika, trzeba skupić się między innymi na jakości elementów ułatwiających dostęp do treści multimedialnych. –  W 2021 roku do biura Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło około 200 skarg na zbyt małą postać lektora języka migowego w programach telewizyjnych. Chcemy zadbać o to, aby oczekiwania osób z niepełnosprawnościami zostały spełnione w najwyższym możliwym stopniu, dlatego szczególnie zwracamy uwagę na zapisy dbające nie tylko o udostępnianie elementów dostępności, ale także o ich jakość –  tłumaczy prezes Cyfrowej Polski.

Europejski Akt o Dostępności wszedł w życie 27 czerwca 2019 r. Wspomniane w nim produkty i usługi muszą być zgodne z dyrektywą w ramach polskiego systemu prawnego do 28 czerwca 2025 roku.

Zobacz

Premier: zwiększenie oprocentowania depozytów to teraz kluczowy cel gospodarczy

Zwiększenie oprocentowania depozytów to teraz kluczowy cel gospodarczy. Dlatego ważna jest bardzo dobra antyinflacyjna oferta obligacji Skarbu Państwa, która zmusza banki do coraz wyższego oprocentowania lokat, rachunków i depozytów - napisał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Czy Finlandia i Szwecja dołączą do NATO w 2022 roku?

Finlandia i Szwecji stoją u progu decyzji o przyłączeniu...

Konsumenci wolą innowacyjne e-sklepy

44 proc. konsumentów woli sprzedawców, którzy na podstawie ich...

Złoty w poniedziałek rano złoty nieznacznie tracił wobec głównych walut

W poniedziałek po godz. 8 rano polska waluta nieznacznie traciła wobec euro i dolara amerykańskiego. Euro kosztowało ok. 4,68 zł, dolar ok. 4,50 zł.

PKO BP podnosi oprocentowanie lokat i depozytów

PKO Bank Polski od 20 maja podnosi oprocentowanie depozytów dla klientów indywidualnych, z oprocentowaniem 5,75 proc. w skali roku - poinformował PAP bank. Dodał, że od 1 czerwca wzrośnie oprocentowanie już istniejących lokat.

Energa: wynik EBITDA grupy za pierwszy kwartał tego roku wyższy o 42 proc. r/r

Skonsolidowany wynik EBITDA grupy Energa za pierwsze trzy miesiące 2022 r. wyniósł 1,08 mld zł i był wyższy o 42 proc. r/r - podała w czwartek spółka. Zysk grupy wzrósł o 59 proc. r/r, do 0,61 mld zł.
- Reklama -