Firmy ze wszystkich branż potrzebują specjalistów IT. Tych jednak brakuje. Dlatego też coraz prężniej rozwija się outsourcing ekspertów z danych dziedzin, a nierzadko nawet całych zespołów. Takie rozwiązanie to sposób na optymalizację kosztów zatrudnienia, zakupu sprzętów czy oprogramowania.
Każdego roku w Polsce, jak i na całym świecie, wyraźnie rośnie sprzedaż usług IT oraz oprogramowania. Według danych amerykańskiej firmy analityczno-doradczej Gartner, wydatki na IT na całym świecie wzrosną w 2018 r. do 3,65 bln dol., czyli o 4,3 proc. Największy udział będą w tym miały usługi telekomunikacyjne, jednak najbardziej dynamiczny wzrost prognozowany jest w przypadku oprogramowania dla przedsiębiorstw oraz usług IT.
Technologia dla każdej branży
Dynamiczny rozwój outsourcingu IT spowodowany jest ogromnym zainteresowaniem tego rodzaju usługami przez właściwie każdą z branż. Dlaczego tak się dzieje?
Można wymienić kilka powodów: błyskawiczny rozwój e-commerce, wdrażanie systemów wspierających zarządzanie, automatyzacja i robotyzacja procesów, coraz większa dostępność usług biznesowych w chmurze, a także rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa danych. Technologie cyfrowe stają się podstawowym narzędziem pracy nie tylko dla firm IT – mówi Dorota Pazdro, Dyrektor Handlowy z Altimi, wrocławskiego software house’u oferującego outsourcing kadry IT.
Które branże są obecnie najbardziej sprzężone z rozwojem usług IT? To przede wszystkim sektor finansowy, a także media i komunikacja społeczna, przemysł, FMCG, transport i logistyka, ubezpieczenia i usługi. Osobne działy IT mają zwykle duże przedsiębiorstwa, wśród firm z sektora MŚP jest to rzadkość. Jednak, niezależnie od wielkości organizacji, firmy pilnie poszukują specjalistów.
Wybrani specjaliści lub całe zespoły
Według raportu ABSL, w 2017 roku dostawcy usług IT tworzyli aż 30 proc., czyli najwięcej nowych miejsc pracy w całym sektorze usług biznesowych w Polsce. Coraz bardziej znaczącą rolę na rynku IT odgrywają firmy typu software house, zajmujące się przede wszystkim tworzeniem różnego rodzaju oprogramowania oraz aplikacji dedykowanych na indywidualne zlecenie klienta. Rośnie też znaczenie outsourcingu wykwalifikowanych specjalistów IT lub całych zespołów. Wynika to z faktu, że na rynku pracy niezwykle trudno jest znaleźć programistów, deweloperów oraz innych ekspertów IT. Najbardziej poszukiwani są pracownicy z doświadczeniem w programowaniu w językach takich jak: Java, C++, .NET czy iOS.
Rozwój cyfryzacji jest tak szybki, że eksperci od nowych technologii są dziś wręcz rozchwytywani. Outsourcing kadry IT to najbardziej elastyczne rozwiązanie dla firm. Body leasing polega na tym, że bez tworzenia nowego etatu, firma może zatrudnić wybranych ekspertów z konkretnymi kompetencjami i dopasować ich umiejętności do aktualnych zleceń czy projektów. Załóżmy, że mamy do wykonania większy projekt w określonym czasie. Team leasing sprawia, że nie musimy od podstaw tworzyć w firmie nowych struktur, zmagać się z rekrutacją wielu specjalistów, nie musimy też inwestować w drogi sprzęt oraz zaawansowane oprogramowanie. Pod względem oszczędności czasu i środków to najbardziej efektywny sposób wzmacniania zasobów firmy. To tak, jakby klub piłkarski wypożyczył od razu doświadczoną i doskonale zgraną ze sobą formację – podkreśla Dorota Pazdro.
Ekspert Altimi dodaje, że technologie informatyczne dają firmom z różnych branż dostęp do nowych możliwości biznesowych, ale tylko wtedy, gdy są zaprojektowane i wdrażane z myślą o specyfice danego biznesu. W długofalowej perspektywie najkorzystniejsza jest też współpraca z jednym, sprawdzonym dostawcą usług i kadry IT. Wyspecjalizowane w tym firmy, zwłaszcza te istniejące na rynku od dłuższego czasu, dysponują odpowiednim zasobem kompetencji, sukcesywnie inwestują w pracowników oraz najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie.
Cyfrowa przyszłość
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości, określanej skrótowo jako gospodarka 4.0 – z powszechnym Internetem i sztuczną inteligencją, znaczenie technologii cyfrowych jeszcze wzrośnie. Według różnych prognoz, w najbliższej dekadzie produkty i usługi o charakterze cyfrowym będą stanowiły znaczący procent światowego PKB. Zmieni się też zarządzanie: systemy informatyczne w coraz większym stopniu będą wspierać przedsiębiorców i menadżerów przy podejmowaniu decyzji oraz obliczaniu ryzyka. Wszystko to powoduje, że outsourcing IT, choć pewnie również inne obszary usług biznesowych, będzie zmierzał ku ściślejszej integracji firm świadczących takie usługi z odbiorcami.