Podpis elektroniczny, jakie korzyści daje przedsiębiorstwu i środowisku?

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
3 min

Współczesny świat z roku na rok staje się coraz bardziej cyfrowy. Według Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) 2021, pandemia mogła przyśpieszyć rozwój digitalizacji krajów członkowskich Unii Europejskiej nawet o siedem lat. Globalny lockdown sprawił, że przenieśliśmy swoje życie do internetu – także biznesowo. Tym samym pojawiła się jeszcze większa potrzeba na wyposażenie firm w narzędzia niezbędne do pracy online. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, który nie tylko usprawnia wiele procesów w przedsiębiorstwie, ale również przynosi korzyści środowisku naturalnemu.

Cyfryzacja umożliwia przedsiębiorstwom uzyskanie przewagi nad konkurencją, poprawę jakości usług i produktów oraz poszerzanie rynków zbytu. Otwiera nowe możliwości i stymuluje rozwój technologii. Jednym z kierunków, w którym podąża digitalizacja jest upowszechnienie wykorzystania podpisu elektronicznego.

– Podpis elektroniczny jest jedną z najchętniej wybieranych usług przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Polskie firmy coraz częściej dostrzegają to rozwiązanie z bardzo prostego powodu, optymalizacji procesów biznesowychmówi Paweł Zawisza,Country Manager Poland Yousign. – Podpis elektroniczny pozwala na sprawne zarządzanie dokumentacją firmy, gwarantuje jej bezpieczeństwo, a nawet zwiększa satysfakcję klienta.

Wygoda i szybsza realizacja

Działamy w rozproszonym geograficznie świecie biznesu. W dzisiejszych czasach nawet małe, lokalne firmy mają do czynienia z dostawcami, klientami i partnerami stacjonującymi w różnych miastach czy krajach. Podpis elektroniczny pozwala na zdalne uwierzytelnianie, co sprawia, że ​​jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż alternatywa wysyłania i/lub drukowania i skanowania. Cała procedura trwa zaledwie kilka sekund i pozwala firmom na szybszą realizację, a tym samym większą wszechstronność w sytuacjach, w których liczy się czas.

- Advertisement -

Bezpieczeństwo

Podpis elektroniczny zapewnia większe bezpieczeństwo poufnych i wrażliwych dokumentów niż tradycyjne procesy. Rozwiązania cyfrowe posiadają wbudowane protokoły bezpieczeństwa zaimplementowane w celu bezpiecznego wysyłania, odbierania i przechowywania dokumentów elektronicznych. Zapewniają łatwą i bezpieczną weryfikację w celu zwalczania oszustw. Są również znacznie trudniejsze do podrobienia, a oprogramowanie może automatycznie wykryć nawet drobne zmiany.

Niższy koszt

Oszczędność czasu i pieniędzy idą w parze. Każda firma dąży do obniżenia wydatków, natomiast automatyzacja procesów jest łatwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i zwiększenie zwrotu z inwestycji. Ponadto wyeliminowanie kosztów druku, papieru i wysyłki zapewnia dodatkowe oszczędności, które poprawiają wyniki finansowe.

Troska o środowisko

Z informacji podanych przez Lasy Państwowe w 2021 roku, wiemy, że średnio jeden Polak zużywa około 143 kg papieru na rok. Pozwoliło nam to znaleźć się na niechlubnym 19. miejscu wśród krajów o największym zużyciu papieru na świecie.

– Obecnie organizacje w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej włączają zrównoważony rozwój do swoich misji. Wiele firm stara się przyczyniać do ochrony środowiska w ramach swojej codziennej działalności, a jednym ze sposobów na to jest wdrażanie nowych metod pracy. Wprowadzając podpis elektroniczny otrzymujemy podwójną korzyść – rozwiązanie przyjazne środowisku prowadzi również do oszczędności czasu i kosztów firmytłumaczy Paweł Zawisza.

Udostępnij
- REKLAMA -