TikTok uruchamia tryb kontroli rodzicielskiej. Czy to pomoże rodzicom w ochronie dzieci?

- Reklama -

TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji dostępnych w sklepach Google Play i Apple Store. Szczególnie lubią ją młodzi ludzie. Na czym polega jej fenomen? Użytkownicy dodają krótkie filmiki, gdzie często tańczą do ulubionej muzyki, bądź też prezentują śmieszne zachowania. Również w Polsce aplikacja ta jest bardzo popularna, ponieważ w Polsce pobrano ją już 5,7 mln razy, a na na całym świecie może się pochwalić ponad miliardem pobrań. Kto korzysta z aplikacji? Przede wszystkim młodzi ludzie, których wiek nie przekracza 24 lat. Dlatego też twórcy TikToka przygotowali nową funkcję, która ma na celu usprawnienie kontroli rodzicielskiej nad aplikacją.

Przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem aplikacji uruchomiło tryb kontroli rodzicielskiej, które pozwala powiązać konto dziecka i rodzica lub opiekuna. Dzięki temu rodzice mogą kontrolować czas, jaki dzieci spędzają podczas przeglądania filmików. TikTok pozwala na zarządzanie czasem za sprawą prostej funkcji. Opiekun może ustawić ograniczenia takie jak blokada wiadomości przychodzących od konkretnych kont. Można także całkowicie zablokować bezpośrednie wiadomości. Jest także opcja ograniczenia treści, które będą pojawiać się nastoletniemu użytkownikowi TikToka.

Młodzi ludzie często nie są świadomi zagrożeń ze świata online. Mogą przypadkowo trafić na treści, które nie są odpowiednie dla nich. Dodatkowo poświęcają zdecydowanie za dużo czasu na różne aplikacje, a przez to psują się prawdziwe relacje, o zdrowiu nie wspominając. Dlatego też cieszy świadomość twórców TikToka związana z zarówno monitorowaniem treści, jak i czasem spędzonym podczas przeglądania materiałów wideo dostępnych w aplikacji. Warto jednak we własnym zakresie kontrolować to, co nasze dziecko przegląda w sieci. Odpowiednia kontrola rodzicielska jest w tej kwestii niezastąpiona. – sugeruje  Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.

W grudniu ubiegłego roku TikTok wprowadził nowe regulacje dotyczące wieku i przekazywania datków streamerom na platformie. Jak wskazują eksperci, TikTok nie jest przeznaczony dla dzieci, tym bardziej, że aby oglądać treści w aplikacji nie trzeba w żaden sposób się rejestrować, czyli również podawać swojego wieku. Do oglądania treści wystarczy posiadanie aplikacji, a niestety są one bardzo często dalekie od wyobrażeń na temat bezpiecznego i przyjaznego dzieciom internetu. Ponadto, twórcy aplikacji, nawet starając się zapobiegać nieodpowiednim treściom na platformie, nie mogą tego uczynić w stu procentach. Stąd tak ważne jest, aby rodzice mieli świadomość, czym jest TikTok i jakie treści mogą się tam znajdować.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -