Praca zdalna musi iść w parze z bezpieczeństwem zasobów IT (wywiad)

Udostępnij

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosło zainteresowanie pracą zdalną w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Warto jednak pamiętać, że praca zdalna musi wiązać się z bezpieczeństwem udostępniania zasobów pracownikom, a podejmowane działania powinny być bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i organizacji, w której pracują. O tym w wywiadzie z Hubertem Ortylem z Advatech i Michałem Nyczem z Akamai Technologies.

W ostatnich dniach firmy stanęły przed sporym wyzwaniem…

Hubert Ortyl ADVATECH
Hubert Ortyl ADVATECH

Hubert Ortyl, Business Development Manager Security Solutions, Advatech: W obecnej sytuacji bardzo duża część firm zdecydowała się na przeniesienie pracowników do pracy zdalnej. Dla organizacji posiadających kilkaset czy kilka tysięcy pracowników jest to naprawdę sporych rozmiarów projekt, który w dodatku muszą przeprowadzić w krótkim czasie. Kluczową kwestią jest tutaj zdalne udostępnienie wszelkich zasobów IT w bezpieczny sposób, tak aby nie narazić się na potencjalną utratę krytycznych dla firmy danych.

Jak Akamai może pomóc w zabezpieczeniu pracy zdalnej?

Michał Nycz, Account Executive, Akamai Technologies: Żeby dobrze zrozumieć nasze podejście do tej kwestii, należy się odnieść do filozofii tzw. Zero Trust, czyli totalnego ograniczenia potencjalnych czynników mogących zagrozić bezpieczeństwu naszego środowiska IT. W kontekście samego zdalnego połączenia do aplikacji, Akamai proponuje podejście alternatywne do standardowego VPN-a. W naszym rozwiązaniu nie otwieramy żadnego (wchodzącego) połączenia do Firewalla, jednocześnie pozwalając na dostęp tylko wybranym użytkownikom, tylko do wybranych aplikacji – bez konieczności dostępu do całej sieci. Dostęp do aplikacji jest realizowany na warstwie aplikacyjnej, w ukryciu przed Internetem i dostępem publicznym.

Jakie są potencjalne korzyści z takiego rozwiązania?

Michał Nycz AKAMAI
Michał Nycz, AKAMAI

Michał Nycz, Account Executive, Akamai Technologies: Podstawową zaletą jest możliwość zachowania szczelnie zamkniętego firewalla, przy jednoczesnym, bezpiecznym udostępnieniu użytkownikowi wybranej aplikacji. Rozwiązanie integruje się w prosty i szybki sposób, posiada funkcjonalności multi-factor authentication oraz SSO dla wszystkich aplikacji, a także przyjazny interfejs do zarządzania polityką dostępów. Można również zrealizować load balancing między lokalnymi serwerami. Z ciekawostek można dodać, że dajemy pewną możliwość kontroli nad tym, co pracownicy robią w trakcie pracy zdalnej…

Home office to również inne zagrożenia. Phishing, malware? Czy tak naprawdę możemy mieć pełną kontrolę nad tym co otwierają nasi pracownicy?

Michał Nycz, Account Executive, Akamai Technologies: Biorąc pod uwagę, że Akamai obsługuje ok. 2/3 całego ruchu DNS’owego na świecie, daje nam to istotny wgląd we wszystkie bieżące zagrożenia (w tym nowe typy ataków), dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco zasilać naszą bazę danych. Posiadamy do tej analizy dedykowany zespół, stworzony z najlepszych światowych ekspertów, którzy cały czas pracują nad tym, aby baza ta była aktualna. Rozwiązanie, które chroni przed tego typu atakami to nasz rekursywny DNS. Sposób działania polega na tym, aby wszystkie zapytania DNS wewnątrz firmy, ze wszystkich urządzeń, rozwiązywały się najpierw do DNS Akamai w celu weryfikacji, czy nie jest otwierany niewłaściwy content (strony internetowe, phishing, malware – i inne zagrożenia zdefiniowane przez administratora, bądź zaciągnięte z CSI). Oczywiście na poziomie administracyjnym można ustawić do których adresów dana grupa użytkowników powinna mieć dostęp, a do których nie. Obydwa rozwiązania są kompatybilne i posiadają wspólny interfejs.

Czy w obecnej sytuacji oferują Państwo dodatkowe wsparcie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przy pracy zdalnej?

Michał Nycz, Account Executive, Akamai Technologies: Starając się wyjść naprzeciw potrzebom klientów oferujemy program pomagający zachować ciągłość biznesową organizacji i stworzenie bezpiecznego środowiska do pracy zdalnej. Oferujemy możliwość darmowego skorzystania z rozwiązań Akamai Zero Trust przez 60 dni – wraz z pełnym wsparciem technicznym z naszej strony. Sytuacja jest wyjątkowa, czujemy odpowiedzialność społeczną, więc jeśli tylko możemy pomóc – zrobimy to.

Advatech jest partnerem Akamai, jaka jest Wasza rola w tym programie promocyjnym?

Hubert Ortyl, Business Development Manager Security Solutions, Advatech: W tym specyficznym okresie nasza rola sprowadza się przede wszystkim do propagowania czy podsuwania pomysłów w zakresie zachowania ciągłości działania organizacji gdzie bardzo ważnym wymogiem jest dostęp do aplikacji firmowych wraz z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Proponowane rozwiązanie Akamai EAA jest możliwe do uruchomienia w ciągu policzalnych godzin na okres 60 dni. Advatech stoi w gotowości do pomocy w uruchomieniu usługi. Wszystkie szczegóły dotyczące tego programu można znaleźć na naszych kanałach na LinkedIn i na Facebooku.

Zobacz

Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

Budowanie zasobów poznawczych, na które składają się m.in. wiedza i aktywność społeczna, zmniejsza ryzyko rozwoju demencji – czytamy w piśmie „Neurology”.

Ile płacimy za gry free to play?

Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych popularność zyskały tzw. casualowe...

Pracownicy zdejmują różowe okulary, jeśli chodzi o pracę zdalną

W 2020 roku pandemia sprawiła, że praca w domu...

Polenergia i Modus Energy planują współpracę przy budowie i rozwoju morskiej farmy wiatrowej na Litwie

Polenergia i Modus Energy wnioskują do UOKiK o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, którego działalność będzie obejmowała budowę, rozwój i obsługę morskiej farmy wiatrowej na litewskim obszarze morskim - podał Urząd na stronie internetowej.

Cyberbezpieczeństwo pełne wyzwań w pierwszym półroczu 2022 roku

Agresja Rosji na Ukrainę, ransomware wymierzone w systemy rosyjskie,...

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez sztuczną inteligencję?

56% firm korzysta ze sztucznej inteligencji, najczęściej do monitorowania,...
- Reklama -

REKLAMA