Szykuje się przełomowy rok na rynku VR i AR? Qualcomm ogłasza nowy chip

Rok 2024 może zwiastować przełom w branży VR/AR, z gigantami technologicznymi takimi jak Qualcomm, Google i Apple, którzy przygotowują grunt pod swoje rewolucyjne technologie. Ten rok obiecuje być kluczowym momentem w ewolucji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, z potencjalnymi zmianami wpływającymi na sposób, w jaki doświadczamy cyfrowego świata.

Kuba Kowalczyk
Kuba Kowalczyk - Dziennikarz Brandsit 3 min
3 min

Rok 2024 może być przełomowy dla branży VR/AR. Qualcomm, Google i Apple wydają się być gotowi na zrewolucjonizowanie tej technologii. Qualcomm z nowym Snapdragon XR2+ Gen 2, Apple z tajemniczym Vision Pro i Google oraz Samsung ze swoimi nadchodzącymi urządzeniami – wszyscy oni obiecują zmienić oblicze wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Qualcomm podnosi poprzeczkę

Qualcomm Snapdragon XR2+ Gen 2 nie jest tylko kolejnym procesorem. Opierając się na możliwościach niedawno ogłoszonego Snapdragona XR2 Gen 2, nowa wersja “+” pomaga uwolnić nowy poziom bardziej realistycznych, szczegółowych doświadczeń w MR i VR z wyższą częstotliwością GPU o 15% i częstotliwością procesora o 20%. Obsługując 12 lub więcej jednoczesnych kamer z potężną sztuczną inteligencją na urządzeniu, urządzenia Snapdragon XR2+ Gen 2 mogą bez wysiłku śledzić użytkownika, jego ruchy i otaczający go świat, aby uzyskać bezproblemową nawigację i niezrównane doświadczenia, które łączą przestrzeń fizyczną i cyfrową.

Architektura z jednym układem odblokowuje obliczenia przestrzenne 4,3 tys. przy 90 klatkach na sekundę, co, jak wskazuje producent, zapewnia zapierającą dech w piersiach przejrzystość wizualną w pracy i zabawie.

Czy to wystarczy, aby zaspokoić rosnące oczekiwania konsumentów i deweloperów? Odpowiedź może być pozytywna, ale Qualcomm musi zmierzyć się z wysokimi oczekiwaniami i konkurencją.

Apple i ich tajemniczy Vision Pro

Apple, jak zwykle owiane tajemnicą, może być czarnym koniem w wyścigu AR/VR. Ich Vision Pro, choć nadal otoczony tajemnicą, już robi wrażenie. Czy jednak Apple będzie w stanie powtórzyć sukces, jaki miało z iPhone’ami i iPads? Czy też Vision Pro okaże się jedynie kolejnym gadżetem w ich arsenale?

Google i Samsung na fali VR/AR

Zapowiedź współpracy Google i Samsunga z Qualcommem wskazuje na ich poważne zaangażowanie w rozwój VR/AR. Czy jednak będą w stanie dorównać innowacyjności i wpływowości Apple? Niejasne jest jeszcze, w jakim kierunku pójdą te firmy, ale na pewno zrobią to z rozmachem.

“Samsung jest zachwycony współpracą z Qualcomm Technologies i Google w celu zrewolucjonizowania branży mobilnej po raz kolejny.”stwierdził Inkang Song, wiceprezes i szef zespołu ds. strategii technologicznej w Samsung Electronics – “Dzięki wiedzy mobilnej Samsunga i naszemu wspólnemu zaangażowaniu dążymy do stworzenia najlepszego w swojej klasie doświadczenia XR dla użytkowników Galaxy”.

Perspektywa rynkowa i konkurencja

Rynek VR/AR wydaje się być gotowy na ekspansję. Jednak wycofanie Microsoftu z Mixed Reality pokazuje, że sukces nie jest gwarantowany. Wyzwaniem dla tych gigantów technologicznych będzie nie tylko technologia, ale także przekonanie konsumentów do nowych form rozrywki i pracy.

Czy 2024 będzie rokiem VR/AR? Potencjał jest ogromny, ale niepewność również. Qualcomm, Apple, Google i Samsung mają wszystko, czego potrzeba, aby zmienić grę. Będziemy świadkami, jak rozgrywa się ta fascynująca bitwa o przyszłość technologii. Jedno jest pewne – VR/AR nigdy wcześniej nie były tak blisko przełomu.

Udostępnij