Raport “Praca zdalna i warunki jej wykonywania w okresie pandemii”

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
56 min

Praca zdalna – perspektywy

W badaniu respondenci mieli możliwość wyrażenia szerszej opinii na temat pracy zdalnej, z czego chętnie korzystali. Najczęściej wskazywali na problemy związane z pracą w domu – co wymaga poprawy, co im przeszkadza, co należałoby usprawnić.

Okazuje się, że ankietowani, pomimo ogólnego zadowolenia z pracy zdalnej, woleliby nie rezygnować całkowicie z pracy w biurze.

„Obecna sytuacja sprawiła, że pracuję zdalnie od dwóch miesięcy. Dla mnie idealnym modelem byłoby 50/50 czyli 2-3 dni w biurze, reszta zdalnie.” – wskazała jedna z badanych osób.

„Praca zdalna sprawia mi wiele trudności, jeśli pracuję w domu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, jeśli mogłabym przyjść do biura na ile chcę i kiedy chcę, jeśli potrzebuję jakichś dokumentów, a przez resztę czasu chciałabym pracować na mieście.” – stwierdziła jeden z ankietowanych.

- Advertisement -

„Moim zdaniem największa trudność to fizyczne wydzielenie miejsca do pracy zdalnej z przestrzeni domu / mieszkania.” – wskazał kolejny respondent.

„Praca zdalna jest świetnym rozwiązaniem pod warunkiem, że wszystkie zaangażowane strony z niej korzystają. Problematyczne jest bowiem, gdy jedna organizacja jest zaangażowana w mobilność pracownika, a druga nadal jest na etapie siedzenia w biurze i organizowania fizycznych spotkań. Trudne do pogodzenia dwa światy. Praca zdalna jest ponadto idealnym rozwiązaniem dla młodych pracowników, nie posiadających jeszcze rodzin, albo takich, których dzieci są już w wieku szkolnym i przedszkolnym ew. dziecko ma zapewnioną opiekę w trakcie pracy zdalnej. Wbrew obiegowym opiniom, praca zdalna nie umożliwia łatwego łączenia pracy z obowiązkami domowymi czy rodzinnymi. Pracownik zdalny, choć obecny w domu, musi podobnie jak w biurze, a może i bardziej, koncentrować się na zadaniach służbowych.” – zaznaczyła jedna z ankietowanych osób.

Badanie wykazało, że respondenci mają w większości pozytywne doświadczenia z narzędziami do pracy zdalnej. Nie mniej, są świadomi mankamentów zarówno systemów, jak i sprzętu i często sami podejmują się próby rozwiązania problemów poprzez np. korzystanie z własnych narzędzi. Z pewnością praca zdalna stanowi znacznie bardziej elastyczną formę pracy niż praca stacjonarna, jak się jednak okazuje jej organizacja oraz wdrożenie to szereg wyzwań, na które remedium stanowi ścisła współpraca i komunikacja między pracodawcą i pracownikami.

O Raporcie:
Raport “Praca zdalna i warunki jej wykonywania w okresie pandemii” powstał w oparciu o wyniki badania przeprowadzonego przez Redakcję BrandsIT w dniach 5-26 maja 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (profesjonalny formularz internetowy) i wzięło w nim udział 2214 osób.

Udostępnij