Raport “Praca zdalna i warunki jej wykonywania w okresie pandemii”

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
56 min

Pracuj z domu bezpiecznie!

Konieczność przejścia na home office obnażyła wiele niedoborów. Niestety część z nich w obszarze bezpieczeństwa. Z bezpiecznych sieci firmowych schowanych za firewallami komputery trafiły do domów. I tam stały się łatwym celem.

Firmy najczęściej dysponują licznymi systemami, które służą ochronie danych i zabezpieczają przed niepowołanym dostępem. W domowych warunkach nie ma sieci wewnętrznej, firewall-a i wszystkich tych narzędzi, z których istnienia zwykle nie zdajemy sobie sprawy. Nie ma też często samodzielnego miejsca pracy, w izolacji od pozostałych domowników co niestety zwiększa podatność na uszkodzenia fizyczne czyli rośnie niebezpieczeństwo zalania czy innego uszkodzenia laptopa np. w wyniku upadku. W związku z tym dane firmowe są w niebezpieczeństwie.

Uszkodzenia fizyczne

Kubek z kawą, która jest porannym rytuałem, może stać się zagrożeniem. Dzieci bawiące się w pobliżu mogą nieświadomie strąć komputer. Scenariuszy jest wiele, ale konsekwencje takie same. Zdarzenia tego typu zwykle doprowadzają do uszkodzeń, które pociągają za sobą konieczność wymiany laptopa. A co z danymi?

- Advertisement -

W środowisku firmowym, w ramach sieci wewnętrznej wszystkie istotne dane są przechowywane nie tylko na osobistym komputerze, ale także w zasobach sieciowych i innych bezpiecznych miejscach. W warunkach domowych – jeśli nie ma stałej synchronizacji – może się okazać, że wszystkie efekty pracy zostaną utracone. Dlatego trzeba działać proaktywnie i zadbać o kopie zapasowe.

Szacuje się, że 70% wartości firmy to dane. Ich ochrona to nie jest już tylko kwestia szacunku do własnej pracy, tylko odpowiedzialności.

Zasada backupu 3-2-1 mówi, że należy mieć trzy kopie swoich danych. Oprócz tej, na której pracujemy lokalnie jeszcze dwie kopie zapasowe. Jeden backup powinien być lokalny, zaś drugi poza środowiskiem firmy. Najlepiej w chmurze. Dane muszą być nie tylko przechowywane, ale także zabezpieczone przed utratą i niepowołanym dostępem. Dlatego warto jest skorzystać z narzędzia, które automatyzuje ten proces – Acronis Cloud Storage. Usługa magazynu chmurowego w przypadku uszkodzenia dysku w komputerze okazuje się bezcenna. Agent Backupowy – czyli fragment specjalnego oprogramowania – łatwo i bezproblemowo pobiera z magazynu dane i pomaga je przywrócić.

Lokalny backup może być zapisywany na ukrytej partycji (Acronis Secure Zone). Wydzielona część dysku lokalnego staje się zastrzeżona strefą, na której magazynowane są dane. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w warunkach domowych, gdy mamy ograniczony dostęp do internetu i limit przesyłanych danych, z których korzysta cała rodzina. W takich warunkach kopia zapasowa tworzona w chmurze może szybko pochłonąć dostępne limity. Acronis Secure Zone pomoże w przypadku problemów z oprogramowaniem lub systemem operacyjnym.

Ataki Ransomware

Ataki hackerskie polegające na wstrzyknięciu złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. Zdarzają się co około 10 sekund. Hackerzy robią to w celu uzyskania okupu za odblokowanie danych. Wszystko zaczyna się od kliknięcia w załącznik w wiadomości e-mail. Złośliwe oprogramowanie szyfruje pliki, blokuje dostęp i publikuje żądanie okupu. Acronis Secure Zone z kopią danych jest bezpieczna, bo nie jest widoczna z poziomu systemu operacyjnego. W takim przypadku uruchamiając komputer należy nacisnąć klawisz F11 i uruchomić Acronis Startup Recovery Manager. Pozostaje już tylko wybór ostatniego backupu na ukrytej partycji i odtworzenie zasobów. Podobne działanie można wykonać korzystając z backupu w chmurze

Cyfrowe spotkania

Wzrost zainteresowania platformami komunikacyjnymi, wideokonferencjami ma charakter globalny. Tak duży i nagły wzrost użytkowników ujawnił wiele problemów z bezpieczeństwem. Dostawcy tych systemów ciągle pracują nad zabezpieczeniami. Można jednak zadbać o nie także od własnej strony. Usługa Acronis Cyber Protect umożliwia ochronę platform wideokonferencyjnych. Dzięki niej aplikacje do komunikacji są automatycznie aktualizowane. Ich działanie jest monitorowane. Wykrycie podejrzanych i niestandardowych akcji – jest natychmiast blokowane. Istotną usługą jest tu ochrona pliku „hosts”. Usługa Acronis dba o to, żeby działanie tego typu aplikacji ograniczało się do realizacji typowych zadań. Dzięki temu zapobiega próbom przejęcia lub podłączenia się do sesji i nie pozwala na dostęp do historii czatów.

Uśpione złośliwe oprogramowanie

Niebezpieczeństwo które również trzeba brać pod uwagę to złośliwe oprogramowanie czekające na powrót komputera do sieci firmowej. Wykorzystując wszelkie podatności i niedobory w zabezpieczeniach wynikające z pracy w domu instaluje się na komputerze. Pozostaje w ukryciu do czasu, aż wykryje sieć firmową. Wówczas się uaktywnia i atakuje od wewnątrz. Dlatego trzeba działać proaktywnie i dbać o bezpieczeństwo.

Platforma Acronis Cyber Protect chroni kompleksowo. Łączy w sobie narzędzia służące do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii, zabezpiecza przed złośliwym oprogramowaniem, dba o aktualizacje aplikacji, monitoruje prace, ocenia podatności na zagrożenia i analizuje działanie systemu w celu wykrycia ewentualnych podejrzanych zdarzeń i ich zablokowania. Daje poczucie bezpieczeństwa.

Wszystkie wymienione narzędzia są częścią platformy Acronis Cyber Backup oraz Acronis Cyber Protect Cloud

Udostępnij