Raport “Praca zdalna i warunki jej wykonywania w okresie pandemii”

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
56 min

Postawy wobec pracy zdalnej

Badanie przeprowadzone wśród Czytelników  BrandsIT dowodzi, że firmy bardzo chętnie przeszły na zdalną formę pracy w związku z pandemią koronawirusa. Taką sytuację deklaruje 61% respondentów. Co ciekawe, w przypadku 34% odpowiedzi, praca zdalna funkcjonowała w firmie jeszcze przed pandemią.

Stosunek respondentów do pracy zdalnej jest raczej pozytywny – 71% spośród osób, które wykonują pracę zdalną, wybrało taką odpowiedź. Największe zadowolenie z pracy zdalnej wykazują osoby powyżej 45. roku życia. Młodsi respondenci w przeważającym stopniu wybierali odpowiedź świadczącą o mniejszym poziomie zadowolenia – „raczej jestem zadowolony/a”.

Prawie połowa (49%) spośród osób pracujących zdalnie uważa, że dzięki pracy zdalnej jest w stanie zwiększać swoje przychody poprzez współpracę z więcej niż jedną firmą. Przy czym, prawie 64% ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że praca etatowa w formie zdalnej jest bezzasadna. Warto przy tym zaznaczyć, że większość (84%) osób, które uważają pracę etatową w formie zdalnej za bezzasadną to osoby zarządzające przedsiębiorstwami. Ponadto, 57% badanych pracujących zdalnie uważa, że ilość czasu, którą poświęcają na wykonywanie obowiązków związanych z pracą nie zmniejszyła się od momentu, gdy pracują zdalnie.

- Advertisement -

6 na 10 osób pracujących zdalnie chciałoby kontynuować pracę w tej formie. Te dane, uzupełnione o informację dotyczącą poziomu zadowolenia z pracy zdalnej, gdzie 7 na 10 badanych wykazało do niej pozytywny stosunek, świadczą o tym, że zarówno pracownicy jak i pracodawcy w znacznym stopniu przekonali się do pracy  zdalnej, przez co forma ta może okazać się nowym kierunkiem rozwoju rynku pracy.

Ciekawych informacji dostarczają także odpowiedzi osób, które nie pracują zdalnie. Jest to niewielka grupa 114 osób, z których ponad 45% stanowią osoby, które mogą, ale nie chcą pracować w formie zdalnej, jak również nie uważają, że praca zdalna będzie nowym trendem na rynku pracy (prawie 45%). Mimo to, osoby te wykazują chęć świadczenia pracy w formie zdalnej – prawie 68%. Niewielka ilość ankietowanych nie pracujących zdalnie może być spowodowana tym, że temat pracy zdalnej nie jest im bliski, stąd nie wyrażają swoich opinii w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że osoby nie pracujące zdalnie stanowią tak niewielki odsetek osób czynnych zawodowo.

Osoby, które mogą, ale nie chcą pracować zdalnie to najczęściej respondenci deklarujący, że zajmują się księgowością lub osoby zarządzające.

Udostępnij