Raport „Praca zdalna i warunki jej wykonywania w okresie pandemii”

Szanowni Państwo,

Raport, który Państwu prezentujemy dotyczy aktualnej sytuacji osób pracujących w formie zdalnej w kontekście wykorzystywanych przez nich narzędzi, jak również przewidywań respondentów odnośnie przyszłości tej formy pracy.

Dane, jakich dostarczyło badanie przeprowadzone wśród Czytelników portalu BrandsIT, są w dużej mierze niejednoznaczne. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i konieczność przejścia na zdalną formę wykonywania pracy była zupełnie niespodziewaną rewolucją początku drugiego kwartału. Wiele firm zupełnie nie było przygotowanych na zapewnienie pracownikom narzędzi do pracy zdalnej, ale sądzę, że przedsiębiorstwa jeszcze bardziej nie były przygotowane na przestój w działalności. Dlatego wiele osób przeniosło pracę do domu, w którym często już znajdowało się przedszkole lub szkoła i ze wszystkimi narzędziami, jakie udało się zorganizować w tak krótkim czasie, rozpoczęła się walka o normalność, często także o przetrwanie.

Ten czas – czas wręcz heroicznej walki powoli mija, a wraz z każdym zdjęciem kolejnego obostrzenia czujemy, że ten szalony okres jest już za nami. Jednak nie możemy być pewni, że lada moment wszystko wróci do normy, a zmiany, jakie dotknęły nas wszystkich nie pozostaną bez echa, nawet wówczas, gdy wszystko będzie „normalnie”.

Badanie, które przeprowadziliśmy udzieliło odpowiedzi na dwa, bardzo ważne pytania –  w jakich warunkach przebiega praca zdalna z w okresie pandemii i jaki stosunek mają do niej pracownicy. Liczę na to, że zaprezentowane informacje pozwolą Państwu bardziej zgłębić złożoność zagadnienia, jakim jest praca zdalna, a także, że dostarczą Państwu cennych informacji, użytecznych z punktu widzenia Państwa działań. 

Serdecznie zapraszam do lektury raportu.

Bartosz Martyka
Redaktor Naczelny BrandsIT

 

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Postawy wobec pracy zdalnej
 3. Systemy do zarządzania informacją w pracy zdalnej
 4. Pracuj z domu bezpiecznie
 5. Rozwiązania do komunikacji w pracy zdalnej
 6. Poufna komunikacja – czy to możliwe?
 7. Sprzęt i peryferia w pracy zdalnej
 8. Czy masz w domu monitor?
 9. Praca zdalna już z nami zostanie 
 10. Teos Manage – system, który sprosta wyzwaniu
 11. Praca zdalna – perspektywy